Star Trek - Seriály
   
Star Trek : The Original Series 1966 - 1969
( Star Trek : Pôvodná séria 1966 - 1969 )

        Pretože názov prvého seriálu je iba "Star Trek", dostal neskôr pre ľahšiu identifikáciu označenie TOS (The Original Series). Seriál je z dnešného pohľadu klasické sci-fi s dobre prepracovaným príbehom. O kvalite príbehu svedčí ten fakt, že niekoľko scenárov a literárnych spracovaní epizód seriálu dostalo cenu Hugo (pre najlepšiu poviedku sci-fi). Na tvorbe seriálu sa totiž podieľali významní autori tohto žánru, stačí menovať vynikajúcu epizódu "Mesto na pokraji večnosti" (The City on the Edge of Forever) od Harlana Ellisona.

        Tak ako bájny vták Fénix vstáva z popola, ľudstvo vstalo z rádioaktívneho popola holocaustu tretej svetovej vojny, ktorá prebehla v polovici 21. storočia. Doktor Zefram Cochrane objaví spôsob, ako deformovať priestor tak, aby sa v ňom telesá mohli pohybovať rýchlejšie, ako je rýchlosť svetla. Priestor je ohýbaný pomocou energetického poľa, ktoré bolo pomenované WARPové. Prvá loď, ktorá bola schopná letieť rýchlejšie, ako je rýchlosť svetla, bola pomenovaná prízračne Phoenix (Fénix). Fénix na svojej prvej plavbe galaxiou upúta pozornosť mimozemskej rasy, ktorá nadviaže prvý kontakt s ľuďmi.

        Ľudia uvedomujúc si, že niesu vo vesmíre sami zjednotia svoje sily a vydajú sa na nekonečnú púť ku hviezdam. Dôjde k založeniu Spojenej federácie planét (UFP) - obdobne Spojených národov na Zemi. Federácia neskôr vytvorí organizáciu nazvanú Hviezdna Flotila, ktorej úlohou je chrániť Federáciu pred nepriateľmi a skúmať doposiaľ nepreskúmané oblasti v galaxii.

        Píše sa rok 2264 a vesmírna loď Enterprise - najlepšie a najmodernejšie plavidlo flotily sa vydáva na svoju päť ročnú misiu za poznaním nových svetov a nových civilizácii, tam kam sa zatiaľ žiadny človek nevydal. "Where No Man Has Gone Gefore" je názov prvej epizódy a symbolizuje celý Star Trek. Ide o poznanie iracionálnej hrôzy z tajuplného a nepreskúmaného temného vesmíru, túžby po ukojení zvedavosti, ktorá poháňa ľudskú rasu kupredu. Velením lodi je poverený najmladší kapitán Hviezdnej Flotily James Tiberius Kirk (William Shatner). Posádku ďalej tvorí prví dôstojník Spock (Leonard Nimoy), napol mimozemšťan a napol človek, zdanlivo bez citov tvorí protiklad ku kapitánovi.

        Najpôsobivejšie scény v tomto seriály sú chvíle , kedy Spocka premôže jeho ľudská časť a chvíľkovo sa u neho prejavia emócie. Treťou hlavnou postavou je doktor Leonard McCoy (Deforest Kelly), pôsobiaci dojmom vidieckeho lekára, ktorý sa náhodou ocitol na vesmírnej lodi. McCoy je jediný člen posádky, ktorý sa dokáže otvorene postaviť kapitánovi alebo prvému dôstojníkovi a v obľube má neustále odporovať ich rozhodnutiam.

        Ďalšími členmi posádky sú spojovacia dôstojníčka Nyota Uhura z národa Bantu, stvárnená černošskou herečkou a tanečníčkou Nichelle Nichols, japonsko-filipínsky kormidelník Hikaru Sulu v podaní George Takeia, hlavný strojný inžinier zo Škótska s nádherným prízvukom a príznačným menom Montgomery Scott (James Doohan) a v neposlednej rade práporčík Pavel Andrejevič Čechov (Walter Koenig), ktorého postava bola vytvorená ako reakcia na článok v ruských novinách Pravda, v ktorých autor kritizoval seriál za to, že v budúcnosti nebude na medzinárodnej lodi prítomný Rus.

        V dobe, kedy seriál vznikal, existovala v Spojených štátoch rasová segregácia, černosi nesmeli chodiť do rovnakých škôl ako bieli, nesmeli jazdiť rovnakými autobusmi. Predsudky, s ktorými sa Amerika vyrovnáva dodnes, boli Star Trekom napadnuté a odsúdené. Do tej doby bola pre televízne seriály nepredstaviteľná vec , aby sa v jednej TV show stretlo toľko národov a národností, ba dokonca aj mimozemské rasy, ktoré spoločne ťahajú za jedno lano pre lepšiu budúcnosť a lepšie zajtrajšky nielen pre nich samých, pre ľudstvo ale pre celú galaxiu plnú mimozemských rás. Do tej doby klasický koncept mimozemšťanov vo filme a TV - agresori ohrozujúci Zem - bol odsúdený a zabudnutý. Naopak tu mali vzhľadovo odporní mimozemšťania rovnaké právo na život a existenciu ako ľudia. Dôkazom toho, že Star Trek boril hranice v TV, je tiež prvý bozk medzi bielym mužom a čiernou ženou na obrazovke.