James Tiberius Kirk
- kapitán Enterprise -

Každá loď musí mať veliteľa. V Star Treku je to James T. Kirk. Väčšina misií sa uskutočňuje bez priamej komunikácie so Zemou a veliteľstvom Hviezdnej flotily. Preto ma kapitán lode rozsiahle právomoci, týkajúce sa posádky, ako aj ľudí a aktivít, ktoré sa vyskytnú pri misii lode. Okrem toho pôsobí ako pozemský veľvyslanec v svojom sektore galaxie. Veľká zodpovednosť na tomto mieste kladie veľké nároky na človeka na tomto mieste. Iba mimoriadny človek sa môže dostať na túto pozíciu. Kapitán Kirk je takým mužom.

        Má 34 rokov a narodil sa v malom mestečku v štáte Iowa na Zemi. Vstúpil do vesmírnej akadémie ako 17-ročný, čo je minimálny povolený vek. Akadémiu skončil medzi 5 percentami najlepších. Postupoval v hodnostiach veľmi rýchlo a prvé velenie dostal ako relatívne mladý. Kirk bol vo velení Enterprise veľa rokov, pretože sa stala jeho srdcovou záležitosťou a bol najmladším absolventom akadémie, ktorý velil lodi. Hoci Kirk nikdy nebol ženatý, má na Zemi príbuzných. Jeho otec už zomrel, ale jeho matka ešte žije, ako aj jeho synovci. Kirkov jediný brat Sam a Samova žena boli zabití pri planetárnej katastrofe.

        James Kirk je idealista, skôr citlivý, so silnou komplexnou osobnosťou. Ako kapitán lode je často konfrontovaný s rozhodovaním medzi zodpovednosťou k svojej lodi a osobnými túžbami. Keďže je veľmi zodpovedný, jeho povinnosť vždy zvíťazí. Často odmieta fakt, že je tiež iba človekom a prepína vlastné sily. Posádka ho rešpektuje, občas až do bodu zbožnej úcty. Oceňujúc význam špecialistov na palube, Kirk často žiada informácie od vyšších dôstojníkov predtým, než urobí nejaké rozhodnutie.

        Navštívil stovky planét a vesmírnych nebezpečenstiev. Má úctu k mimozemšťanom, ich zvykom a civilizáciám. Osamelosť velenia je pre Kirka ako každého kapitána znásobená tým, že sa snaží udržať v očiach posádky imidž človeka bez chýb. Preto je len málo ľudí na palube, s ktorými sa vie rozprávať bez strachu, že ukáže nejakú svoju slabosť. Sú iba dvaja ľudia, pri ktorých sa Kirk správa prirodzene. Jedným je pán Spock. Priateľstvo vedeckého dôstojníka s kapitánom sa zakladá na logike, vzájomnom rešpekte a jeho silnej vulkánskej lojalite k veliteľovi. Keď Vulkánec niekomu prisahá vernosť, radšej zomrie, než by mal prísahu porušiť. Ďalším je lodný chirurg, doktor McCoy. Vzťah, ktorý existuje medzi Kirkom a McCoyom je celkom odlišný od toho, ktorý existuje medzi Kirkom a Spockom. Kapitán a doktor sú skutočne blízki priatelia, v pravom zmysle slova. Hoci Spock cíti to isté, pre Vulkánca pripustiť emócie by bolo známkou slabosti.

        Kirk už dávno vylúčil možnosť romantických afér na palube lode a zdá sa, že nechce riskovať. V skutočnosti je už dávno "ženatý" so svojou loďou. V Kirkovej minulosti boli tri významné romance, pred tým, než sa stal veliteľom vesmírnej lode. Ešte ako kadet v akadémii sa zaplietol s mladou ženou menom Ruth. Ako to často býva vo vojenskej službe, odišiel do vesmíru, a potom sa nevrátil späť a Ruth sa vydala za niekoho iného. Druhou ženou bola nadporučík Areel Shawová. Hoci ich vzťah znamenal veľa pre oboch, rozdielnosti v životnej folizofii spôsobili rozchod a oni sa vydali rôznymi cestami. Treťou ženou bola dr. Janet Wallace. Ona a Kirk boli veľmi zamilovaní a seriózne hovorili o svadbe. Bohužiaľ Janet bola zasvätená vede a Kirk zas vesmíru. Ona sa nechcela vzdať svojej kariéry a on zas svojej služby. Bola to slepá ulička, preto to nemohlo fungovať.

        Kirk má veľmi málo voľna ako náhradu za chvále napätia vo velení. Hrá šach so Spockom a považuje hru za stimulujúcu. Veľa voľného času trávi v telocvični. Okrem toho má vo svojej kajute rozsiahlu knižnicu klasickej literatúry. Legenda okolo kapitána Kirka začala rásť v službe vo Hviezdnej flotile. Posádka ho má v úcte a oprávnene. Nie iba preto, že je najmladším kapitánom v službe - Kirk sa vyznamenal dávno pred tým vo vesmíre i cudzích svetoch, než sa stal kapitánom.

( oriana )