Pavel Andrejevič Čechov
- navigátor -

Úloha Chekova bola pridaná z dvoch dôvodov. Poprvé, na želanie Roddenberryho, ktorý chcel apelovať na mladé obecenstvo. Podruhé na kritiku v ruských novinách. V oficiálnom článku novín autor kritizuje seriál s medzinárodnou posádkou, v ktorej chýba Rus.

        Chekovov charakter bol hraný so všetkou tou mladíckou prudkosťou. Všetci práporčíci sa zdajú univerzálne 22-roční, ale on je zobrazený ako skutočne spoľahlivý, s dobrou hlavou na pleciach, v priekoch jeho mladosti. Toto je jeho vesmírne pridelenie. Oficiálne je navigátorom, ale okrem toho je schopný pracovať aj na iných miestach na lodi.

        Keď sa napokon zamýšľa stať sa veliacim dôstojníkom, má mať rôzne znalosti o lodi. Môže byť poslaný dolu do strojovne, alebo pracovať pri kormidle a veľmi často pracuje na vedeckom stanovišti, keď tam nie je Spock. Dokáže mať logické, analytické nápady. Raz by sa chcel stať vedeckým dôstojníkom. Spock cíti, že Chekov je dobrý materiál, s ktorým sa dá pracovať a má potenciál, ale nie sú priateľmi.

        Chekov sa narodil v Rusku, blízko Moskvy. Pochádza z meštiackej rodiny. Je to pekný, normálny mladý muž, so silnou 22-ročnou túžbou po mladých dámach, no ešte nie je pripravený usadiť sa. Pravdepodobne urobí kariéru vo Hviezdnej flotile, je to zasvätený mladý dôstojník, ktorému verí aj kapitán Kirk, že má potenciál stať sa v budúcnosti veliteľom vlastnej lode.

( oriana )