21 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Alternative Factor
( Alternatívny moment )
Hviezndy dátum: 3087.6
Dátum premiéry: 30.3.1967

Enterprise skúma praobyčajnú planétu, keď Spockove prístroje ukážu nenormálne údaje a vzápätí celou loďou otrasie neznáma sila a cez plášť je na pár sekúnd vidieť hviezdy. O chvíľu sa to zopakuje a Spock hlási zmenu údajov na povrchu. Teraz je tam človek, ktorý tma predtým nebol. Kirk sa preto rozhodne ísť na planétu zistiť, čo sa to deje.

Keď sa so Spockom a bezpečnostným týmom transportujú na planétu, nájdu loď neznámej konštrukcie, a potom zvláštneho človeka, ktorý rozpráva o tom, aký je rád, že prišli, že ho ešte môžu zastaviť a že mu musia pomôcť. Potom sa však v bezvedomí zrúti zo skaly a je prenesený na loď na ošetrovňu.

Na mostíku nečakajú kapitána dobré správy. Chemička Charlene Mastersová ho informuje o tom, že neznámy úkaz vysal z kryštálov dilíthia takmer všetku energiu a hneď na to Enterprise obdrží správu od veliteľstva flotily v kóde faktoru 1. Kirk vyhlasuje bojový poplach a vypočuje si komodora Barstowa, ktorý ich informuje, že úkaz, ktorý zažili, bol zaznamenaný snáď v celej galaxii a tak to treba hneď riešiť. Enterprise však nepríde na pomoc žiadna loď práve naopak, všetky sa stiahli do maximálnej možnej vzdialenosti. Keďže posádka Enterprise to musí vyriešiť, Kirk sa rozhodne porozprávať s ich hosťom, ktorý podľa neho musí vedieť, o čo tu ide. Lazár, ako sa ich hosť nazýva, im porozpráva zaujímavý príbeh. Vraj prenasleduje vec, ktorá vyzerá ako človek, ale je to diabol, antiživot. Vraj zničila celú jeho civilizáciu a on ju teraz prenasleduje. A neprestane, kým ju nedostane. Snaží sa kapitána presvedčiť aby mu pomohol, ale Kirk namietne, že jeho jedinou starosťou je jeho loď a misia, ktorú musí splniť. Spolu s Lazárom sa prenesú na planétu, aby si u Spocka overili jeho historku. Ten však nenašiel na planéte žiadneho humanoida a nazve Lazára klamárom. V tej chvíli sa však objavuje znova ten istý úkaz a Lazár ujde. kým ho Kirk hľadá, prepadáva sa kdesi mimo čas a priestor, kde naňho čaká jeho nepriateľ. Keď sa o chvíľu znova objaví, vyzerá ako po strešnej bitke a chce od Kirka a Spocka, aby mu ho pomohli zabiť skôr, než on pozabíja ich všetkých.

Zvláštne udalosti na Enterprise sa nekončia. McCoy ošetrí Lazárovu hlbokú ranu na čele, ale o chvíľu po nej nie je ani pamiatky. V spoločenskej miestnosti si Lazár vypočuje rozhovor Mastersovej s bezpečnostným dôstojníkom o kryštáloch dilíthia a to ho privedie na nejaký nápad. Ale keď sa vydá po chodbe za nimi, neznámy úkaz sa vracia a náhle je tu opäť Lazár s náplasťou. Tak ho nájdu Kirk s McCoyom, keď zavolá Spock, že konečne na niečo prišiel. Na obrazovke na mostíku žiari jediný jasný bod. Podľa Spocka je to zdroj žiarenia, ktorý tam zároveň nieje. Keď spomenie, že ho našiel pomocou energie z dilíthiových kryštálov, Lazár zrazu chce, aby mu kryštály dali, že tie toho netvora dokážu zastaviť. Kirk však o tom nechce ani počuť a Lazár odchádza naštvaný z mostíka. Na chodbe sa znova vracia úkaz a s ním Lazár bez náplaste, ktorý si to hneď namieri do strojovne, omráči Mastersovú i jej asistenta a ukradne dva kryštály dilíthia. Rozzúrený Krik zvolá poradu velenia, ale keďže od Lazára sa nič nové nedozvie, prenesú sa späť na planétu, aby preskúmali ten zdroj žiarenia, ktorý tam nie je. Na planéte sa však znova objaví ten istý úkaz a na chvíľu pohltí Lazára, aby ho vrátil späť polomŕtveho. Na ošetrovni z neho Kirk konečne vytiahne pravdu o tom, že cestuje v čase, rovnako ako jeho nepriateľ. Znova chce kryštály a keď nepochodí, počká, kým Kirk s McCoyom odídu a ujde. Kým sa Krik sa Spock dohovárajú v zasadacej miestnosti a konečne im zapne, že Lazárovia sú dvaja a že to čo robia, povedie jedine k zničeniu oboch vesmírov, z ktorých pochádzajú, Lazár je znova pri strojovni. Spôsobí skrat v elektrických relé a kým sa všetci venujú haseniu požiaru, ukradne ďalšie dva kryštály dilíthia. Kirk sa prenesie na planétu ako prvý a keď sa pokúša dostať za Lazárom do lode, zmizne, k veľkej neradosti Lazára a objaví sa v paralelnom vesmíre, kde mu druhý Lazár rozpráva, že chce toho prvého zastaviť. Poprosí Kirka, aby, keď sa vráti, dostal Lazára zo svojho vesmíru do koridoru negatívneho magnetizmu, ktorý tvorí akýsi poistný ventil medzi jednotlivými vesmírmi, kde naňho bude čakať a tam ho udrží, a potom zničil jeho loď. Kirk mu to neochotne sľúbi a vracia sa. Po krátkom boji dostane Lazára do rámu, ktorý si pripravil a ten zmizne. Spock vezme z lode kryštály a obaja sa vracajú na Enterprise. Kirk chtiac-nechtiac dá nabiť fázery a zničí loď, ktorá bola jedinou šancou na únik z nekonečnej večnosti a Enterprise odlieta. Splnili svoje poslanie, ale za akú cenu.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Robert Brown   Lazarus
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Janet MacLachlan   Charlene Masters
Nichelle Nichols   Uhura
Richard Derr   Barstow
Arch Whiting   Assistant Engineer
Christian Patrick   Transporter Chief
Eddie Paskey   Lesley
     
MAKING    
Directed By   Gerd Oswald
Written By   Don Ingalls
Produced By   Gene L. Coon
Executive producer   Gene Roddenberry
Created By   Gene Roddenberry
Associate Producer   Robert H. Justman