19 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Squire of Gothos
( Zeman z Gothosu )
Hviezndy dátum: 2124.5
Dátum premiéry: 12.1.1967

Enterprise je na ceste ku kolónii Beta 6 so zásobami, keď sa pred nimi objaví planéta veľkosti 1-E, ktorá nie je zapísaná v žiadnej hviezdnej mape. Vzápätí miznú Sulu a po ňom kapitán a Spock vyhlasuje pohotovosť.

O 4 hodiny neskôr posádka v pátraní nijako nepokročila. Scotty prehľadal celú loď a tvrdí že na nej nie sú. Jediná ďalšia možnosť je teda planéta. Scotty sa hneď prihlási dobrovoľne do výsadku, ale Spock to zamietne a miesto neho vyberie navigátora DeSallea, meteorológa Jaegera a dr. McCoya.

Keď sa výsadok materializuje na planéte, na mieste, odkiaľ Enterprise zachytila zmätené signály, namiesto búrky a lávy nájdu nádherný les a atmosféru pozemského typu. Má to ale háčik, spojenie s loďou nefunguje. DeSalle chce použiť laserový maják a pri tom nájde starý hrad. Vo vnútri je miestnosť vyzdobená ako za čias Napoleona. Vo vitrínach stoja „exponáty“ z celého kvadrantu. A medzi nim aj nehybné postavy Kirka a Sulua. Vtom sa vstupné dvere zabuchnú a z čembala za nimi sa začne ozývať melódia.

Keď sa obzrú, vidia za ním muža oblečeného takisto ako z napoleonských čias. Správa sa k nim milo až okázalo. Uvoľní Kirka a Sulua nejakou svojou zvláštnou mocou a povie im, že je zeman Trelane a planéta sa volá Gothos. Nemieni ich vak pustiť, pretože sa s nimi vraj chce porozprávať o ich vojenských dobrodružstvách. Štúdium Zeme je totiž jeho koníčkom. DeSalle sa ho pokúsi omráčiť fázerom, ale Trelane ho ľahko znehybní a zbraň mu vezme. Nastaví ju na zabíjanie a začne zo zábavy strieľať na exponáty vo vitrínach. Kirk mu preto radšej zbraň vezme.

Trelane im v kocke vysvetlí, že všetko čo vidia okolo vyrobil premenou hmoty. Kapitán už toho má dosť a chce odísť, ale Trelane ho pošle na pár sekúnd mimo jeho „oázy“, aby mu ukázal, kto tu rozkazuje.

Enterprise sa podarilo čiastočne obnoviť senzory. Nájdu oblasť, kde môžu prežiť ľudia a Spock ju dá prehľadať senzormi a transportovať odtiaľ všetko živé.

Posádka zatiaľ nachádza v miestnosti chyby. Doba, ktorá bola na Zemi pred 600 rokmi, oheň v krbe nevydáva žiadne teplo a lekársky skener Trelanea vôbec nezaznamenáva. Robí teda chyby, nie je všemohúci. Vtom však zapípa komunikátor – transportný signál a o chvíľu sú na Enterprise – bez Trelanea. No len čo sa dostanú na mostík, je tam aj Trelane a bez problémov ich všetkých prenesie späť na planétu: Kirka, Spocka, McCoya, DeSallea, Jaegera, Sulua, Uhuru a pobočníka Teresu Rosovú.

Trelane zorganizuje večierok, ponúka im jedlo a víno a tancuje s Teresou, ktorej vyčaruje dokonca šaty. Ale posádka má toho už dosť a začínajú rozmýšľať, ako sa dostať späť na loď. Všimli si, že Trelane sa nikdy príliš nevzďaľuje od zrkadla, preto Kirk vymyslí plán a vyzve ho na súboj.

Prvý strieľa Trelane no naschvál vystrelí do stropu. Po ňom Kirk strelí do zrkadla, pred ktoré sa Trelane ako vždy postavil. A presne ako Kirk predpokladal, vyvalí sa odtiaľ spŕška iskier a dymu. Svetlá v miestnosti, oheň v krbe i pochodne zhasnú. Spojenie s Enterprise sa obnovuje, a tak sa všetci vracajú a maximálnym warpom odlietajú. Planéta ich však prenasleduje a nijako sa jej nedá zbaviť. Preto sa kapitán vracia na planétu.

Trelane preňho pripravil starodávny vojenský súd, v ktorom ho odsúdi na trest smrti obesením. Kirk však využije jeho márnivosť a nahovorí ho pre väčšiu zábavu na súboj, ktorý Trelane vzápätí mení na lov. Kirk však od neho chce, aby zároveň pustil Enterprise. Trelane mu to síce sľúbi, ale po love, keď sa mu konečne podarí kapitána dohoniť, povie, že to bolo príliš vzrušujúce, aby ostatných nechal len tak odísť a nepobavil sa. Vtom sa ale zjavujú 2 energetické bytosti, z ktorých sa vykľujú Trelaneovi rodičia a tí ho konečne zastavia. Pomôžu Kirkovi a konečne pustia aj Enterprise.

Kirk označí v denníku Trelanea ako nezbedného malého chlapca bez dozoru.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
William Campbell   Trelane
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Richard Carlyle   Jaeger
George Takei   Sulu
Nichelle Nichols   Uhura
James Doohan   Scott
Michael Barrier   DeSalle
Venita Wolf   Teresa
     
MAKING    
Directed By   Don McDougal
Written By   Paul Schneider
Produced By   Gene L. Coon
Executive producer   Gene Roddenberry
Created By   Gene Roddenberry
Associate Producer   Robert H. Justman