18 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : Shore Leave
( Dovolenka )
Hviezndy dátum: 3025.3
Dátum premiéry: 29.12.1966

Kirk nariadil dovolenku pre celú posádku. Enterprise sa preto zastavila pri neobývanej planéte. Na jej povrch sa preniesli McCoy a Sulu, aby analyzovali rastlinstvo planéty. Vyššie formy života na nej zaznamenané neboli. Ale keď McCoy spomenie, že to tu vyzerá ako v Alenke v krajine zázrakov, objavuje sa z ničoho nič biely králik a za ním dievčatko. Obaja však zmiznú skôr, než ich ktokoľvek okrem McCoya vôbec uvidí.

Spock ale ani Kirk neplánujú stráviť dovolenku na planéte, hoci McCoy zavolá z planéty a povie im, čo videl. Nakoniec sa Spockovi podarí kapitána dostať dolu ľsťou.

Prenesie sa spoločne s pobočníkom Toniou Barrowsovou k druhému týmu, ktorý skúma planétu, Estebanovi Rodroguezovi a Angele Tellerovej. Tí ich potom pošlú správnym smerom za doktorom a Suluom. Kým skúmajú neuveriteľné stopy na neobývanej planéte, ozve sa neďaleko streľba. Je to však len Sulu, ktorý strieľa z prastarej pištole, ktorú tu vraj našiel. Kirk mu ju zabaví a Tonia potom objavuje ďalšie králičie stopy. Kirk zavolá na loď a dovolenku odloží. Potom pošle Sulua a Barrowsovú po stopách jedným smerom, zatiaľ čo on s McCoyom idú opačným. Trochu ďalej sa ku králičím stopám pridajú aj dievčenské, preto sa Kirk s McCoyom rozdelia a každý sleduje jedného. Pred Kirkom, ktorý práve myslel na Akadémiu, sa zjavuje jeho spolužiak Finnegan. Kirk zabudne na neuveriteľnosť tohto stretnutia a chystá sa s ním pobiť, keď sa neďaleko ozve ženský výkrik. Po ceste sa stretne s McCoyom a obaja nájdu pod stromom vystrašenú Barrowsovú s roztrhanou uniformou. Tvrdí, že ju prepadol muž v plášti a s dýkou - Don Chuan - a Sulu bežal za ním. Kirk s ňou nechá McCoya a sám ide Sulua hľadať. Keď neďaleko vybehne z kríkov, nájde sa na mieste, kde toho nerastie veľa, ale kvety, slnko a teplo sú o to krajšie a miesto ho na chvíľu privedie na iné myšlienky. Zrazu pred ním stojí žena z jeho minulosti - Ruth. to celé je čím ďalej podivnejšie, preto Kirk zvolá všetkých, čo sú na planéte. Vtedy zavolá Spock z lode, že na planéte je zdroj energie, ktorý odoberá energiu z Enterprise a komunikácia prestáva fungovať.

Barrowsová si práve skúša šaty, ktoré sa náhle zjavili na strome, keď Rodriguez zavolá doktorovi, že sa majú stretnúť. Komunikátory už takmer nefungujú a náhle je hovor prerušený. Ale zdá sa, že nateraz to nikoho netrápi. Rodriguez a Tellerová majú viac problémov s tigrom a McCoya viac zaujíma Barrowsová, ktorá sa spoza kríka vynorila ako stredoveká princezná. Kirk sa ešte raz spojí so Spockom, ale ten stále nič nevie. Vtom však pribehne Sulu, vraj ho naháňa samuraj. Ale nikde nikoho nevidieť. Pred nimi sa začne materializovať postava, a keď sa konečne po dlhšej dobe ustáli, je to Spock. Vraj nebol iný spôsob, ako sa s nimi spojiť. Všetci traja sa pustia na lúku v lese, kde bola dohodnutá schôdzka, ale prídu neskôr než McCoy s Barrowsovou, a tak už nedokážu zabrániť tomu, aby čierny rytier na koni doktora zabil. Kirk okamžite vytiahne Suluovu starodávnu zbraň a rytiera zabije, ale keď sa naňho poriadne pozrú, zistia, že to nebol človek, vyzerá skôr ako bábka. Vtom im nad hlavou preletí lietadlo, ktoré si pred chvíľou predstavoval Rodriguez. Zaútočilo na nich a zabilo Angelu. Kým ho ostatní sledujú, ako odlieta, tela McCoya a rytiera miznú.

Spock má konečne teóriu, aj keď podľa neho nie je príliš vedecká. Ako prvý si ju vyskúša Kirk osobne, keď sa pobije s Finneganom. Obaja sa potom vracajú k výsadku, aby ich varovali pred prístrojom pod povrchom planéty, ktorý číta ich myšlienky, vyrába veci a ľudí, na ktorých v danej chvíli myslia a posiela ich k nim. Kirkov rozkaz „nemyslite“ znie na neznámej planéte divne, ale všetko sa vysvetlí vo chvíli, keď sa objavuje neznámy, ktorý sa predstaví ako ochranca. Tvrdí, že planéta slúži ako akýsi zábavný park, kde sa plnia všetky sny, nič z toho však nie je trvalé. Ale Kirk neverí, až kým sa neobjaví McCoy živý v spoločnosti dvoch polonahých žien. Tonii sa to nepáči, ale doktor dievčatá ochotne prenechá ostatným. Jedna z nich sa pritočí hneď k Spockovi, z čoho nie je nadšený. Ochranca dovolí posádke Enterprise zostať a stráviť na planéte najlepšiu dovolenku v ich živote a hoci sa Kirk chce hneď vrátiť na loď, vďaka Ruth na tieto plány rýchlo zabudne.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Emily Banks   Tonia Barrows
Oliver McGowan   Caretaker
Perry Lopez   Rodriguez
DeForest Kelley   Dr. McCoy
George Takei   Sulu
Bruce Mars   Finnegan
Barbara Baldavin   Angela
Nichelle Nichols   Uhura
Marcia Brown   Alice
Sebastian Tom   Warrior
Shirley Bonne   Ruth
     
MAKING    
Directed By   Robert Sparr
Written By   Theodore Sturgeon
Produced By   Gene L. Coon
Executive producer   Gene Roddenberry
Created By   Gene Roddenberry
Associate Producer   Robert H. Justman