16 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Menagerie, Part I
( Zverinec, časť 1. )
Hviezndy dátum: 3012.4
Dátum premiéry: 17.11.1966

Enterprise priletela k základni 11 a Kirk, Spock a MaCoy sa transportujú na planétu. Keď chce komodor Mendez vedieť, prečo prileteli, odpovie Kirk, že zachytili volanie zo základne, od kapitána Pikea. Komodor však tvrdí, že je to nemožné a zavedie ich k Pikeovi, aby sa presvedčili sami. Pri nehode na staršom type lode bol totiž Pike zranený natoľko vážne, že je zázrak, že ešte žije. Je ochrnutý a nehovorí, takže je jasné, že tú správu nemohol postať. Spock sa na chvíľu zdrží pri Pikeovi a chce rozbehnúť nejaký vlastný plán napriek kapitánovým protestom.

Kirk a Mendez diskutujú v komodorovej pracovni a nemôžu pochopiť, kto teda správu Enterprise poslal. Mendez nechá svojho dôstojníka Humboldta preveriť všetko možné aj nemožné, ako sa vyjadrí. Len čo Humboldt vyjde z miestnosti, objavuje sa Spock a začne na čomsi pracovať s prístrojmi. Zatiaľ čo v Mendezovej pracovni aj mladá dôstojníčka Piperová tvrdí, že Pike správu postať nemohol, Spock sa v riadiacom centre pokúša dostať z pások nový hlas. Uhura, i navigátor Hansen, ktorý ma velenie, sú prekvapení novými rozkazmi, veď ako riadiť loď, keď sa cez kód nedostanú ku kurzu. Spock im odpovie, že loď bude riadiť počítač. Krátko na to je na palubu Enterprise zavolaný McCoy a Pike v krátkej nestráženej chvíľke zmizne. Než sa ktokoľvek stihne spamätať, Enterprise opustí orbitu a odlieta preč. Takže je to jasné. Spock je zradca!

Na Enterprise to zatiaľ nikto netuší, hoci je čím ďalej tým zvláštnejšie, že majú udržiavať rádiový kľud, na palube je Pike a loď sleduje raketoplán. Na jeho palube sú Mendez a Kirk a držia sa Enteprise ako kliešť, napriek tomu, že im dochádza palivo. Spock nakoniec loď zastaví, aby mohli vziať raketoplán na palubu a nechá sa od McCoya zatknúť za vzburu. Len čo sú Kirk a Mendez na palube, motory Enterprise sa znova spustia a počítač sa nedá nijakým spôsobom vypnúť, kým loď nedoletí k Talosu IV.

Na palube sa samozrejme hneď rozbehne vyšetrovanie, ale Spock požiada hneď o vojenský súd. Na Kirkovo namietnutie, že sú s Mendezom len dvaja veliaci dôstojníci na palube, mu Spock pripomenie Pikea. Nech už vymyslel čokoľvek, zdá sa, že myslel na všetky alternatívy.

Pri súde im ako dôkazy predloží starý záznam z Enterprise. Zábery sú ale tak detailné, že v žiadnom prípade nemôžu byť z lodného denníka. Spock však odmieta prezradiť, odkiaľ sú. Mendez preto už nič ďalšie vidieť nechce, no Kirk je zvedavý a s Pikeom ho prehlasujú. Záznam teda pokračuje.

Vo chvíli, keď Spock na zázname hlási na Enterprise, že stratili kapitána, je záznam zastavený, pretože prichádza správa z Veliteľstva Flotily. Stojí v nej, že Kirk je odvolaný a velenie má prevziať komodor Mendez. Enterprise vraj prijíma signál z Talosu - odtiaľ ten záhadný prenos - a ďalší kontakt s planétou má byť prerušený za každú cenu. Keď Spock odmietne odblokovať počítač, Mendez odročuje súd, ale Spock si stojí na svojom, musia vidieť zvyšok prenosu.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Jeffrey Hunter   Christopher Pike
Susan Oliver   Vina
Malachi Throne   Commodore José Mendez
M. Leigh Hudec   Number One
Peter Dureya   José Tyler
John Hoyt   Dr. Phillip Boyce
Adam Roarke   C.P.O. Garrison and Forst Crewman
DeForest Kelley   Dr. McCoy
James Doohan   Scott
Nichelle Nichols   Uhura
Sean Kenney   Captain Pike (injured)
Hagan Beggs   Mr. Hansen
Julie Parrish   Miss Piper
     
MAKING    
Directed By   Marc Daniels
Written By   Gene Roddenberry
Produced By   Gene L. Coon
Executive producer   Gene Roddenberry
Created By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman