15 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : Court Martial
( Vojenský súd )
Hviezndy dátum: 2947.3
Dátum premiéry: 2.2.1967

Enterprise sa dostala do iontovej búrky. Rozhodli sa ju preskúmať a kapitán Kirk poslal do modulu mimo loď nadporučíka Bena Finneyho. Ale búrka zosilnela a Kirk bol nútený vyhlásiť poplach a modulu sa zbaviť. Finney sa však nedostal včas von a zahynul. Teraz prileteli kvôli opravám poškodenej lode na Základňu 11, kde zároveň Kirk podáva hlásenie komodorovi Stoneovi. Ale keď príde Spock s výpisom z lodného denníka, Stone povie, že Kirk odpálil modul ešte pred vyhlásením poplachu a zatkne ho kvôli krivej výpovedi.

Kirk musí zostať na základni do vyšetrovania a na rekreačnej palube má krátky výstup so svojimi bývalými spolužiakmi z Akadémie. Do záznamu pri vyšetrovaní povie to isté čo predtým a poháda sa so Stoneom, že tam predsa bol a vie, čo sa stalo a sám sa rozhodne, že chce súd.

Kirk sa v bare stretne so svojou dávnou priateľkou Areel Shawovou, ktorá mu radí, aby súd nebral na ľahkú váhu. Keď ju chce za obhajkyňu, prezradí mu, že nemôže, pretože už je jeho žalobcom, ale poradí mu Samuela T. Cogleyho. Kirk za ním hneď zájde a pomerne rýchlo sa dohodnú. Cogley je nielen dobrý právnik ale tiež blázon do právnických kníh a o počítačoch si myslí svoje.

Na súde Kirk samozrejme vyhlási, že je nevinný a teraz je na Areel, aby dokázala opak. Postupne predvolá ako svedkov Spocka, personálneho dôstojníka Enterprisse a McCoya a snaží sa dokázať, že Kirk poslal Finneyho na smrť pretože ho nenávidel. Cogley sa naopak nespýta vôbec nič a predvolá si Kirka. Ten povie, že si je istý, že konal správne a urobil by to isté znovu. Areel im pustí záznam z mostíka a všetci v súdnej sieni, vrátane Kirka, zostanú pozerať s otvorenými ústami na nemožné. Na paneli pri kresle kapitána vidieť Kirkovu ruku, ktorá odpálila modul pred vyhlásením poplachu!

Kirk sa prechádza po Cogleyho kancelárii a nemôže uveriť tomu, čo videl. Cogley mu radí zmeniť výpoveď, ale to on odmieta. Vtom zavolá Spock a oznámi mu, že v počítači žiadnu chybu nenašiel. Kapitánov žart o tom, že možno svojho budúceho kapitána v šachoch porazí, privedie Spocka na zaujímavú myšlienku. Takisto Cogley začne mať podozrenie, keď príde Jame, Fineyho dcéra, s celkom odlišným názorom, než predtým. Už Kirka neobviňuje, že je vrah, naopak, prehovára ho, aby si nezničil kariéru, veď jej otca to už neprivedie späť k životu.

Súd sa už končí, keď do miestnosti vbehnú Spock s McCoyom s novými informáciami. Cogley preto požiada o odročenie súdu a presun na palubu Enterprise. Tu Spock porozpráva o tom, ako nad počítačom vyhral päť šachových partií, čo nie je možné, pretože šachový program vytvoril on sám a Kirk o svojom pátraní po Finneym. Keď Spock povie, že záznam v počítači by z celej posádky vedeli zmeniť len Kirk, on a Finney, Cogley príde s fantastickou teóriou - Finney nie je mŕtvy. Súd sa nechá nahovoriť na malý experiment. Celú posádku lode pošlú preč a na mostík pustia zvuky všetkých sŕdc ľudí na palube. McCoy postupne obchádza všetkých a frekvencie ich sŕdc odfiltruje. A keď skončí, všetci so zatajeným dychom počúvajú údery jediného srdca - Finneyho!

Spock ho zameria v strojovni a Kirk sa tam vyberie. Skúša ho prehovoriť, aby to vzdal, že mu pomôžu, ale on miesto toho odpovie, že sabotoval primárny okruh energie a je rozhodnutý všetkých na palube zabiť. Enterprise stráca orbitu a neostáva veľa času. Kirk sa nakoniec s Finneym musí pobiť, aby mu povedal, kde loď sabotoval a na poslednú chvíľu sa mu to podarí opraviť. Areel sa s ním príde rozlúčiť na mostík a povie mu, že Cogley teraz obhajuje Finneyho a Kirk si je istý, že vyhrá.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Percy Rodriguez   Portmaster Stone
Elisha Cook   Cogley
Jan Marshall   Areel Shaw
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Nichelle Nichols   Uhura
Richard Webb   Finney
Hagan Beggs   Helmsman
Wiston DeLugo   Timothy
Alice Rawlings   Jame Finney
Nancy Wong   Personnel Officer
Bart Conrad   Krasnovsky
William Meader   Board Officer
Reginal Lal Singh   Board Officer
     
MAKING    
Directed By   Marc Daniels
Teleplay By   Don M. Mankiewicz & Steven W. Carabatsos
Story By   Don M. Mankiewicz
Produced By   Gene L. Coon
Executive producer   Gene Roddenberry
Created By   Gene Roddenberry
Associate Producer   Robert H. Justman