14 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Galileo Seven
( Sedem z Galilea )
Hviezndy dátum: 2821.5
Dátum premiéry: 5.1.1967

Enterprise je na ceste na Makus III. so zdravotníckymi zásobami pre kolóniu Nový Paríž. Po ceste však majú nepreskúmanú kvazarovú formáciu Murasaki 312, a tak k nej Kirk vyšle raketoplán Galeo so sedemčlennou posádkou: Spockom, Scottom, McCoyom, Latimerom, Bomom, Gaetanom a pobočníkom Mearsovou na palube. Na Enterprise však majú aj vysokého komisára Ferrisa, ktorému sa toto zdržiavanie ich misie nepáči.

Hneď, ako raketoplán odštartuje, začnú sa problémy. Vysoká radiácia z kvazaru, ktorá je oveľa vyššia, než predpokladali, im zablokuje všetky prístroje a odkloní ich z kurzu. O chvíľu stratia aj spojenie s Enterprise. Tá ich však nemôže hľadať, pretože aj ich prístroje zasiahla radiácia a sú nepoužiteľné. Jediná šanca je hľadať ich vizuálne a to sa v tak obrovskom priestore za dva dni, ktoré majú nedá. Kirk napriek tomu nariadi pátranie, čo sa Ferrisovi páči ešte menej. O chvíľu príde Uhura s tým, že priamo v strede Murasaki 312 je planéta triedy M Taurus II. a Kirk rozkáže letieť priamo tam.

Galileo medzitým pristálo na Tauruse. Je to dosť tvrdé pristátie, raketoplán je poškodený, ale jeho posádka našťastie vyviazla len s malými zraneniami. Po kontrole raketoplánu Scotty zistil, že stratili priveľa paliva. Nedostanú sa z planéty. Na orbitu by sa síce dostali, ale bez 3 z nich. To sa nepáči nikomu zo stroskotancov, najmä Bomovi.

Latimer a Gaetano práve skúmajú okolie, keď začujú zvláštny škrípavý zvuk a o chvíľu sa obrovský oštep zabodne do Latimerovho chrbta. Na jeho krik pribehnú Spock a Boma, ale nájdu iba šokovaného Gaetana nad mŕtvym Latimerovým telom. Bomovi sa vidí, že Spock prejaví málo záujmu o mŕtveho. Spolu s Gaetanom odnesú Latimera k lodi, aby ho pochovali.

Enterprise hľadá bezvýsledne už 24 hodín. Kirk ďalej tvrdohlavo zostáva pri Tanruse III., hoci Terris by bol najradšej, keby sa otočili a leteli preč.

Zatiaľ čo sa vonku koná pohreb Latimera, Spock a Scott sa snažia opraviť loď. Spockov nápad však nevyjde a ostávajú bez paliva. Spock povie Scottymu, aby porozmýšľal nad inou možnosťou a ide von, kam ho volá McCoy. Priamo pred nimi sa z hmly ozýva presne ten istý škrípavý zvuk, ktorý predtým počuli Gaetano s Latimerom. Aby sa opiciam podobných tvorov zbavili, rozhodne sa ich Spock zastrašiť. Vezme so sebou Bomu a Gaetana a spolu odídu medzi skaly. Fázermi nastavenými na omráčenie ich na chvíľu vystrašia. Tých dvoch necháva na stráži a sám sa vracia k raketoplánu. Scott mu povie o svojom nápade upraviť reaktor raketoplánu, aby fungoval na náhradné palivo - ich fázery. Spock tento nápad odsúhlasí a pobočník Mearsová a dr. McCoy sa neochotne ale predsa vzdávajú fázerov.

Na Enterprise sa konečne podarilo opraviť aspoň transportéry a Kirk posiela na planétu výsadkové skupiny. Stále je však malá šanca, že ich na tak veľkej planéte nájdu.

Gaetano je počas stráženia napadnutý jedným z opičích obyvateľov planéty. O chvíľu na miesto, kde strážil, prídu Spock, McCoy a Boma, ale nájdu len obrovský, ľudsky vyzerajúci, odtlačok chodidla v piesku. Spock pošle tých dvoch späť do lode aj s Gaetanovým a svojim fázerom a sám ide Gaetana hľadať. Nemusí ísť ďaleko, sotva zahne za roh, na skalnej rímse ho nájde ležať mŕtveho. Naloží si ho na ramená a odnesie ho do raketoplánu napriek tomu, že mu okolo hlavy lietajú ďalšie obrie oštepy. Sotva sa dostane späť do lode, obyvatelia tejto planéty sú už pri nej a začnú na jej steny búšiť obrovskými balvanmi. Všetky oči sa v tej chvíli upierajú na Spocka. On ich do toho dostal, nech teraz vymyslí, ako z toho von.

Enpterprise sa kráti čas, teraz im zostávajú už necelé tri hodiny a ľudia sú stále nervóznejší. Kirk nakričí na Uhuru a poháda sa s Ferrisom.

Spock nakoniec vymyslí zviesť prúd do trupu lode. To na chvíľu tvory odoženie. Keď sa spýta Bomu, čo tu ešte môžu nechať, aby boli ľahší, ten odpovie, Gaetanovo telo. Ak ho tu však majú nechať, tak nie bez pohrebu. Boma si tvrdohlavo stojí na svojom, a preto nakoniec Spock, aby zabránil hádke, ustupuje.

Výsadok 2 pod velením poručíka Kelowitza sa vrátil na Enterprise s bilanciou jeden mŕtvy, dvaja zranení. O chvíľu z výťahu vystupuje nekompromisný Ferris, a pretože čas na pátranie vypršal, prikáže Kirkovi zrušiť pátranie. Ten nemôže už nič robiť a dá rozkaz opustiť orbitu.

Raketoplán sa chystá odštartovať a medzitým McCoy, Boma a Spock pochovávajú Gaeana. Kirk sa však ešte nevzdáva. Opravené senzory dá namieriť dozadu na Taurus a Suluovi dá príkaz na odlet doslova plazením.

Počas pohrebu tvory znova zaútočia. Spockovi velký balvan privalí nohu a kričí na ostatných, aby odštartovali bez neho. Napriek tomu sa poňho McCoy s Bomom vrátia. Z planéty sa im nakoniec podarí dostať len s pomocu rakiet, čo ich stojí presne tú trochu paliva, ktorú potrebovali na mäkké pristátie. Ich koniec je teda jasný. Zhoria v atmosfére. Keď sa Spockovi nepodarí nadviazať spojenie s Enterprise, rozhodne sa pre posledný zúfalý čin, ktorý by ich ešte mohool zachrániť. Za pohľadov šokovaného výsadku vypustí palivo a zapáli ho.

Sulu na senzoroch zachytí pri Tauruse ich "svetlicu" a Kirk rozkáže obrátiť loď Galileu dochádza palivo a "svetlica" zhasne. Raketoplán začína klesať a jeho pasažieri sa dusia. Enterprise ich transportuje z horiacej lode iba pár sekúnd pred tým, než definitívne zhorí v atmosfére. Keď Uhura ohlási päť živých osôb na palube, Kirk sa takmer rozplače od šťastia.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Don Marshall   Boma
DeForest Kelley   Dr. McCoy
James Doohan   Scott
George Takei   Sulu
Nichelle Nichols   Uhura
John Crawford   Commissionet Ferris
Peter Marko   Gaetano
Phyllis Douglas   Yeoman Mears
     
MAKING    
Directed By   Robert Gist
Teleplay By   Oliver Crawford & S.Bar-David
Story By   Oliver Crawford
Produced By   Gene L. Coon
Executive producer   Gene Roddenberry
Created By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman