13 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Conscience of King
( Jeho Veličenstvo vrah )
Hviezndy dátum: 2817.6
Dátum premiéry: 8.12.1966

Priateľ kapitána Kirka, Dr. Thomas Leighton, ho zavolal na Arctus, údajne kvôli novej forme syntetického jedla, ktoré by mohlo zmierniť hlad na Cignia Meina. Ale namiesto toho ho pozve na divadelné predstavenie a jedného z hercov obviní z toho, že je Kodos kat. Kirk mu pravdaže neverí, ale Tomovo podozrenie sa pomaly ale isto prenáša aj naňho. V zasadacej miestnosti Enterprise požiada počítač o informácie o Kodosovi a počúva výpočet zločinov bývalého správcu kolónie Tharsus IV., ktorý za veľkého hladu na planéte dal povraždiť 4000 ľudí – polovicu populácie kolónie, aby druhá polovica mohla prežiť z tých málo zásob jedla, ktoré zostali. Keď prišli zásobovacie lode, a on bol vyhlásený za vraha, našli iba obhorené telo, ktoré sa nikdy nepodarilo identifikovať. O hercovi Antonovi Karidianovi sú informácie len za posledných 20 rokov a to je tiež čudné. Preto Kirk odkladá dolet a vracia sa na planétu, na kokteilový večierok Toma Leightona. Na ňom sa zoznámi s Lenore, Karidianovou dcérou, ktorá sa mu od prvej chvíle zapáči. Idú sa spolu prejsť, ale vonku ich čaká hrozné prekvapenie – Tom Leighton zavraždený na ceste domov. Jeho žena Martha preto začne mať podozrenie: „Prečo by bol zavraždený, keby to, čo si myslel, nebola pravda?“ to už Kirkovi nedá a zavolá kapitánovi Dailymu na Astral Queen, aby hercov nebral na palubu, že ich zoberie on na Enterprise. Samozrejme, hneď ako sa transportuje na palubu, prichádza aj Lenore, aby ho poprosila o pomoc. Kirk súhlasí a Lenore to ide oznámiť ich spoločnosti. Keď Spock namietne, že kolónia Benecia je dosť mimo ich kurz, Kirk reaguje podráždene a odmietne diskusie o svojich rozkazoch. Keď mu počítač vyhľadá zoznam 9 svedkov masakru na Tharse, zisťuje, že okrem neho medzi nimi je i ďalší člen posádky, Kevin Riley. Aby ho ochránil pred prípadným vrahom, dá ho z komunikácií preložiť späť do strojovne. Spockovi sa to celé prestáva páčiť a ide za McCoyom, či si tiež všimol kapitánovo čudné správanie. Ten to ale nepovažuje ani za čudné ani za dôležité.

Kirk sa znova stretne s Lenore a vezme ju na vyhliadkovú palubu, kde strávia príjemné chvíle. Spock je zatiaľ sám na mostíku, keďže je noc a púšťa sa do pátrania po Kirkovej minulosti. S tým, čo zistí, zájde znova za doktorom a snaží sa ho presvedčiť, tentoraz pomocou dôkazov. Deväť svedkov, ktorí prežili masaker na Tharse a žijú z nich už len dvaja. A obaja sú na palube Enterprise. Karidianova spoločnosť bola pri každom úmrtí nablízku.

Ešte v tú istú noc sa niekto pokúsi otráviť poručíka Rileyho, čo iba potvrdzuje Spockovu teóriu. Zájdu s McCoyom za Kirkom, aby mu povedali, aký je hlúpy, keď si koleduje o smrť. On sa však nenechá presvedčiť, pretože chce mať istotu. O chvíľu sa však v jeho kajute ozve zvláštny šum – fázer nastavený na preťaženie. Síce ho v poslednej chvíli stačí zneškodniť, ale tu je jeho istota. Naštvaný odchádza do kajuty Antona Karidiana a jeho dcéry s priamou otázkou: „Ste Kodos?“ Podá mu papier s prejavom Kodosa kvôli hlasovému testu a znepriatelí si tak nielen Karidiana, ale i Lenore. McCoy zatiaľ diktuje do svojho denníka správu o Rileyho uzdravení a ani si nevšimne, že ho Riley počúva.

Začína špeciálne predstavenie Karidianovej spoločnosti na palube Enterprise a väčšina posádky je už v sále. Kirk a Spock však zatiaľ ešte porovnávajú hlasové vzorky a McCoy ako vždy mešká. Keď príde pozrieť za Rileym, zistí, že zmizol a Kirk nariadi pátranie. Netrpezlivý však ide po Rileym pátrať aj sám. Nájde ho v zákulisí javiska, ako fázerom mieri na Karidiana. Riley tvrdí, že ho spoznal, že je to určite on. Kirkovi sa ho nakoniec podarí presvedčiť, aby to nechal a Riley odchádza. Prvé dejstvo hry sa končí a nervózny Karidian, ktorý ich rozhovor počul, sa vracia za scénu. Tu sa mu Lenore prizná, že ona zabila sedem z jeho deviatich svedkov, ž čoho je Karidian zhrozený, pretože toto nikdy nechcel. Keď príde stráž, aby ich oboch odviedla, Lenore bezpečnostnému dôstojníkovi zoberie zbraň a ujde na javisko. Namieri zbraň na Kirka rozhodnutá vystreliť, ale Karidian sa postaví pred neho a zomiera. Lenore je smrťou svojho otca zdesená a nervovo sa zrúti. Enterprise ju zanechá na Benecii v ústave a odlieta preč.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Arnold Moss   Karidian
Barbara Anderson   Lenore
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Grace Lee Whitney   Yeoman Rand
Nichelle Nichols   Uhura
William Sargent   Dr. Leighton
Natalie Norwick   Martha Leighton
David-Troy   Larry Matson
Karl Bruck   King Duncan
Marc Adams   Hamlet
Brice Hyde   Kevin Riley
     
MAKING    
Directed By   Gerd Oswald
Written By   Barry Trivers
Produced By   Gene L. Coon
Executive producer   Gene Roddenberry
Created By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman