11 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : Dagger of the Mind
( Dýka mysle )
Hviezndy dátum: 2715.1
Dátum premiéry: 3.11.1966

Enterprise práve transportuje na Tantalus V. nejaký materiál, ale Berkeleymu a transportnému technikovi sa príliš nedarí, kým ich Kirk neupozorní na silové pole okolo planéty. Na výmenu dostanú náklad pre inú kolóniu a Kirk a za ním aj Berkeley odchádza. V miestnosti ostáva iba mladý technik, ktorý si nevšimne, že sa škatuľa s nákladom otvorí a vyjde z nej starší muž, ktorý ho omráči, vezme si jeho šaty a pomätene behá po lodi. Ujde bezpečnosti, vezme si od jedného z nich zbraň a podarí sa mu dostať až na mostík, kde žiada o azyl. Spock ho zneškodní jedným zo svojich slávnych nervových hmatov a s McCoyom ho odnesú na ošetrovňu. Kirk nariadi kurz späť k Tantalusu a týmto by sa toto dobrodružstvo malo skončiť. Iba malo. McCoy totiž Adamsovi neverí a donúti Kirka, aby zašiel na planétu a zistil, čo sa tam deje. Adams návštevu uvíta, ale chce od Kirka, aby svoj doprovod obmedzil na minimum. McCoy mu zo svojho oddelenia vyberie psychiatričku dr. Helen Noelovú, ktorú Kirk pozná z vlaňajšieho vianočného večierka nemocničného oddelenia, čo mu nie je tak celkom po vôli.

Na planéte sa zídu s Adamsom, ktorý sa správa priateľsky, možno až prehnane. Do miestnosti vstúpi mladá žena pôsobiaca dosť strnulo. Dr. Adams je predstaví ako Lethe. Vraj k nim prišla na nápravu a ostala ako terapeutka.

Spock vedie vyšetrovanie na Enterprise a Van Gelder mu rozpráva o nervovom neutralizátore. Vraví, že prístroj je nebezpečný.

Práve vtedy na planéte ukazuje Adams Kirkovi a Helen tento prístroj. Vraví, že je to experiment a nefunguje tak, ako si predstavovali. Veď napokon to dokazuje aj Van Gelderov úraz, ktorý sa mu tu stal.

Spock sa spojí s Kirkom a hovorí mu, čo sa dozvedel od Van Geldera. Kirk mu zase porozpráva o svojom vyšetrovaní. Keďže ako toho stále nevie dosť, chce ostať na noc. Van Gelder ale kričí, aby ho tam nenechávali, pretože Adams ho zničí.

Keďže nemôžu ignorovať ani varovanie chorého človeka, Spock sa rozhodne pre Vulkánske splynutie myslí, aby zistil, čo Van Gelder vie.

Kirk na planéte príde za Helen a chce, aby sa znova pozreli na ten nervový neutralizátor. Spolu tajne skúšajú prístroj, keď sa zrazu objavuje Adams so zriadencom, ktorý ovládal prístroj predtým a nadviaže na Helenino rozprávanie o vianočnom večierku. Nahovorí mu, že on ju miluje, ale ona ho nechala. A on urobí všetko, aby ju získal späť. Tak od neho dostane fázer i komunikátor.

Po tejto "terapii" ho v bezvedomí odvezú späť do jeho apartmánu, kde sa znova stretne s Helen. Tej sa ale podarí presvedčiť ho, aby si spomenul, čo sa stalo. Kirk ju pošle do vetracej šachty vyradiť hlavný zdroj energie, aby sa odtiaľto dostali. Sotva za ňou stačí zavrieť mrežu, objavujú sa dvaja Adamsovi poskokovia, aby odviedli ďalšiu "liečbu". Adams sa snaží Kirkovi vsugerovať, že mu verí, keď Lethe príde s tým, že dr. Noelová sa stratila. Adams si myslí, že Kirk o tom niečo musí vedieť, ale na toto odpoveď neexistuje. Helen sa cez vetraciu šachtu mohla dostať kamkoľvek.

Helen sa dostala do riadiaceho centra a pokúša sa vypnúť hlavný zdroj energie. To sa jej aj podarí, ale nájde ju pri tom jeden zo zriadencov. Podarí sa jej premôcť ho, a keď narazí do vysokého napätia, vyhodí poistky a silové pole sa vypne.

Na Enteprise už nečakajú na nič ďalšie a Spock sa hneď vyberie na planétu. Kirk takisto využije, že sa prístroj vypol a ujde. Helen sa vráti späť do Kirkovho apartmánu a Spock, ktorý sa transportoval práve tam, odkiaľ Helen odišla, zapne znova prúd. tým sa však uvedie znova do činnosti nervový neutralizátor a Adams je v miestnosti sám.

Keď sa Kirk znova zíde s Helen, začne ju vášnivo bozkávať, a takto ich nájde Spock. Keď ho však upozorní na Adamsa, zvrtne sa a uteká k prístroju. Spock, Helen, a teraz aj McCoy sú mu v pätách, ale iba aby zistili, že Adams je mŕtvy. Zomrel na samotu.

Enterprise odlieta od planéty, McCoy nakoniec vyliečil Van Geldera i Kirka a prístroj je rozobraný.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
James Gregory   Dr. Tristam Adams
DeForrest Kelley   Doctor McCoy
Morgan Woodward   Dr. Simon Van Gelder
Marianna Hill   Helen Noel
Nichelle Nichols   Uhura
Susanne Wasson   Lethe
John Arndt   First Crewman
Larry Anthony   Transportation Man
Ed McCready   Inmate
Eli Behar   Therapist
     
MAKING    
Directed By   Vincent McEveety
Written By   S. Bar-David
Created and Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Art Directors   Rolland M. Brooks & Walter M. Jefferies
Music Composed And Conducted By   Alexander Courage