10 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : What are Little Girls Made Of?
( Z čoho sa dievčatká vyrábajú? )
Hviezndy dátum: 2712.4
Dátum premiéry: 20.10.1966

Enterprise priletela k neobývanej zamrznutej planéte Exo III., na žiadosť vrchnej sestry Christine Chapelovej, ktorá pátra po svojom snúbencovi dr. Rogerovi Korbym. Posádka je skeptická, pretože od jeho poslednej správy ubehlo už 5 rokov a odvtedy ho hľadali už dve výpravy. Ale vtom Uhurin panel zapraská statickou elektrinou a pred prekvapenou posádkou mostíka sa z neho ozve Korbyho hlas.

Dr. Korby súhlasí s návštevou, ale chce od kapitána, aby prišiel sám. Napriek tomu, že je to zvláštna požiadavka, Kirk súhlasí, ale s tým, že budú dvaja. Keď sa ozve Christine, Korby je prekvapený a nadšene súhlasí, aby prišla aj ona. Keď sa Kirk a sestra Chapelová transportujú k vchodu do jaskyne, nie je tam nikto a Kirk dá pre istotu na povrch preniesť dvoch bezpečnostných dôstojníkov. Rayburna necháva strážiť pre vchode a Mathews ide s nimi ďalej. Po pár metroch sa neďaleko nich rozsvieti silné svetlo a objaví sa dr. Brown, Korbyho asistent. Vtom sa však ozve Mathowsov výkrik a on mizne v jednej z miestnych bezodných priepastí. Neďaleko nich sa v tme stratí obrovské človeku podobné stvorenie, ktoré si nikto nevšimol. Len čo Kirk dohovorí komunikátorom s druhým strážcom, to isté stvorenie zaútočí aj naňho a zaškrtí ho. Brown dovedie kpitána a Christine do podzemnej jaskyne, v ktorej vedci bývajú. Vtom sa otvoria jedny z bočných dverí a do miestnosti vstúpi mladé dievča, ktoré sa predstaví ako Andrea. Volá dr. Korbyho krstným menom, čo sa zjavne nepáči Christine. Až teraz sa objavuje aj dr. Korby. Po dojímavom privítaní s Christine hneď spustí o svojich úžasných objavoch. Kirk sa chce spojiť s loďou, ale Korby ho prosí, aby to nerobil a jeho asistent už naňho mieri staromódnym laserom. Kirk ho zabije svojou zbraňou, ale vtom do miestnosti vstupuje to isté stvorenie, ktoré zabilo Mathewsa i Rayburna a ľahko zneškodní aj kapitána. Christine sa pozrie znova na Browna a vykríkne. Na mieste zásahu fázerom nie je ani stopa po krvi, iba tisíce obvodov a súčiastok, ktoré udržiavali telo androida.

S Enterprise sa konečne spojí Kirk a oznámi im, že sa ešte pár dní zdržia. Na Spockou otázku, či je všetko v poriadku, odpovie, že v úplnom. Ale to nie je pravda, pretože Spock vôbec nehovoril s Kirkom, ale s tou ozrutou, ktorú Korby predstavil ako Ruka. Ruk je tiež android a bol už na planéte, keď tam Korby so svojim týmom prišli a staral sa o stroje. S jeho pomocou potom Korby zostrojil Browna a Andreu, ktorá je tiež androidom. Roger chce Christine i Kirkovi predviesť svoj úžasný objav. V miestnosti, do ktorej dovedie Christine, už Ruk a Andrea pracujú s nejakými prístrojmi a kapitán leží pripútaný na zvláštnom kruhovom stole. Ruk práve na druhú polovicu stola ukladá zvláštnu hmotu v tvare ľudského tela. Potom sa s Andreou začnú zaoberať prístrojmi a stôl sa roztočí. Keď sa o chvíľu zastaví, na oboch poloviciach stola leží Kirk. Potom sa prístrojov chopí Korby, aby zduplikoval Kirkovu pamäť a kapitánovi sa rozsvieti. Začne si popod nos mrmlať: "Starajte sa o seba, pán Spock. Mám už po krk toho, že všade strkáte svoj miešanecký nos." Potom jej Korby ukáže výsledok. Android je dokonalou kópiou.

Neskôr v jedálni sa k Christine pridáva Kirk a potichu sa dohovárajú, čo by mali robiť. Christine rezolútne odmietne zradiť Rogera a stratí chuť do jedla. Na jej veľké prekvapenie odsunie aj kapitán tanier so slovami: Androidi nejedia." Vtom prichádza Korby so skutočným kapitánom Kirkom. Len čo Korby pošle svojho androida preč, Kirk naňho zaútočí a Ruka a Andreu drží v šachu tým, že mu omotá okolo krku lano a hrozí, že ho zabije. Len čo sa však dostane k dverám, Korbyho pustí a sám ujde. Na príkaz dr. Korbyho ho Ruk prenasleduje, napriek tomu, že za ním Christine kričí, aby ho nechal. Neskôr v jaskyni naňho zaútočí a Kirk prepadne cez okraj jednej z už známych priepastí. V poslednej chvíli sa rukami zachytí okraja, ale to sa už nad ním týči Ruk. Ale vtom sa stane niečo neuveriteľné, Ruk ho nezhodí, naopak, vytiahne ho späť nahor.

Nepravý Kirk sa prenesie na Enterprise kvôli plánu cesty, čomu sa Spock dosť čuduje. A v tom naňho android vybafne vetu, ktorú si kapitán mrmlal vtedy na stole. Spock je prekvapený, veď Kirk sa takto nespráva a zavolá bezpečnostný tým do transportnej miestnosti hneď, ako sa android transportuje späť na povrch.

Kým si Korby prezerá plány cesty Enterprise a android mu radí kolóniu Midos V., kapitán spracúva Ruka. Dozvie sa od neho, že "starší", ktorí vyrobili Ruka a iných androidov, sa ich začali báť a ničili ich, preto sa androidi vybúrili a zabili svojich stvoriteľov. Ruk hovorí, že ľudia sú podradní a keď príde Korby s Christine, zaútočí naňho. Ten vytiahne Kirkov fázer a androida zničí. Potom poháňa Kirka a Christine do inej miestnosti. Vo dverách naňho kapitán znova zaútočí a zatvárajúce sa dvere privrú Korbymu ruku. Keď ju vytiahne, kapitán i sestra šokovane pozerajú na obnažené obvody na jeho dlani. Dr. Korby je takisto android! On ale namieta, že je to stále on, že do tela androida nechal preniesť celé svoje vedomie keď umieral. Vtom sa ozve poplašný signál a Korby pošle Andreu, aby to vyriešila. Je to samozrejme Spock s bezpečnostným týmom, ale Andrea stretne na križovatke androida Kirka a zabije jeho. Keď vojde do miestnosti, kde sú ostatní, je prekvapená, keď tam nájde znova živého Kirka. Korby, ktorý spoznáva, že jeho "raj" nemôže fungovať, dá Krikovi jeho zbraň. Andrea to odmietne a miesto toho pobozká Korbyho. Jej zbraň sa tak dostane medzi nich. Korby potiahne kohútik a obaja androidi miznú v záblesku laserového lúča.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Michael Strong   Dr. Roger Korby
Sherry Jackson   Andrea
Ted Cassidy   Ruk
Majel Barret   Christine Chapel
Nichelle Nichols   Uhura
Harry Basch   Brown
Vince Deadrick   Mathews
Budd Albright   Rayburn
     
MAKING    
Directed By   James Goldstone
Written By   Robert Bloch
Story By   Gene Roddenberry
Created and Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Art Directors   Rolland M. Brooks & Walter M. Jefferies
Theme Music By   Alexander Courage
Music Composed And Conducted By   Fred Steiner