09 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : Balance of Terror
( Rovnováha hrôzy )
Hviezndy dátum: 1709.2
Dátum premiéry: 15.12.1966

Na Enterprise sa koná svadba dvoch členov posádky, Angely Martinovej a Roberta Tomlinsona, keď strážna stanica pri hranici Neutrálnej zóny ohlási, že na ňu útočí neznáma vesmírna loď. Vzápätí a rozjačia sirény poplachu a svadba je prerušená.

Enterprise sa pripraví na boj a letí na pomoc stanici 4, ktorá hlásila útok. Cestou minú stanice 2 a 3 a zistia, že boli zničené spolu s asteroidmi, na ktorých stáli. Veliteľ Hansen im ešte pošle obrázok neznámeho plavidla pred tým, než to vystrelí akýsi energetický lúč a stanica 4 je tiež zničená. Napriek tomu, že nepriateľ je neviditeľný, Enterprise ho zachytí senzormi pohybu a zrovná s ním kurz aj napriek protestom Stilesa, nového navigátora. Ten má svoje dôvody nenávidieť Romulanov, pretože keď s nimi pred viac ako sto rokmi Federácia viedla vojnu, padol v nej aj Stilesov starý otec. Od tej doby sa však od nich neozval ani signál, nie to ešte loď, takže Kirk nechápe. Uhura zachytí od útočníka vysielanie a so Spockovou pomocou sa jej podarí získať obraz z mostíka. Na ňom sa objaví romulanský veliteľ a svojím výzorom ani čo by Spockovi z oka vypadol!

Romulanská loď si už všimla prenasledovateľa, ale každý okrem jej veliteľa to považuje len odraz na senzoroch.

Na Enterprise sa koná porada dôstojníkov. Stiles ale i Spock sú za ozbrojený útok. Spock to vysvetľuje z pohľadu vulkánskej histórie a jej barbarskosti: "Pokiaľ sú Romulani odnožou Vulkáncov, čo je pravdepodobné, potom sa útok stáva nevyhnutnosťou." McCoyovi sa to ako vždy ani trochu nepáči, typické pre humanistu, ako je on. Spock zistí, že majú ceste kométu a Romulani si to namierili priamo tam. Rozhodnú sa ju využiť a Kirk vyhlasuje bojový poplach.

Keď romulanská loď vletí do chvosta kométy, zistia, že Enterprise zmizla a romulánsky veliteľ mení plán. Enterprise vyletí na druhej strane z chvosta kométy, a keď vidia, že romulánska loď je preč, vystrelia iba na slepo. Aj tak sa im však podarí trafiť a spôsobiť nepriateľovi škody. No zároveň preťažia svoje fázery a vyhoria im riadiace obvody. Romulánska loď vystrelí na odvetu a Enterprise radšej zdupká. Strela nepriateľa ich síce zasiahne, ale až za svojim dosahom a nespôsobí im veľké škody.

Romulanská loď má po výstrele málo energie, a tak sa odmaskovala, , ale keď zistia, že ich Enterprise znova sleduje, zapnú znova maskovanie.

Kirk sa ich rozhodne prenasledovať aj do Neutrálnej zóny a Enterprise neprestáva strieľať. Dúfajú, že ich donútia ešte pár krát vystreliť a vyčerpať im tak energiu. Romulánsky veliteľ však nastrčí pred Enterprise trosky, aby si mysleli, že uspeli. Enterprise trosky nájde, ale nič viac, senzory ich nevedia nájsť, stratili ich.

Enterprise sa rozhodne pre rovnakú taktiku a vypína všetky počítače, aby boli pre senzory neviditeľní. Nastáva deväť hodín úplného ticha a čakania. Ale je skončené chybou Spocka, ktorý sa pri oprave náhodou dotkne spínača senzorov a po celom mostíku sa ozve uši trhajúce pískanie. Romulanská loď sa nadšene vrhne za zdrojom signálu. Enterprise ich však predbehne a začne strieľať prvá. Na to sú odpoveďou ďalšie trosky, tentoraz aj s jadrovou hlavicou. Hoci ju Enterprise odstrelí, je príliš blízko a spôsobí značné škody. Majú na palube dvadsaťdva zranených a už iba tretí fázer. K Tomlinsonovi sa pripája Stiles, aby mu pomohol vo fázerovej miestnosti. Aj romulánska loď je poškodená, bez pohonu, no napriek tomu sa rozhodnú zaútočiť. Keď sa zviditeľnia, nariadi Kirk útok, ale fázerová miestnosť neodpovedá. Spock počuje jeho rozkaz cez interkom a keďže je blízko, rozbehne sa priamo tam, aby zistil únik chladiacej zmesi. V poslednej chvíli sa mu podarí zapnúť fázery a definitívne odstaviť nepriateľa. Romulánsky veliteľ sa však odmietne vzdať a radšej svoju loď zničí.

Enterprise má iba jedného mŕtveho, je ním práve Robert Tomlinson, Spock totiž Stilesa ešte stihol zachrániť.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Mark Lenard   Romulan Commander
Paul Comi   Stiles
Larance Montaigne   Decius
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Grace Lee Whitney   Yeoman Rand
George Takei   Sulu
James Doohan   Scott
Nichelle Nichols   Uhura
Stephen Mines   Tomlinson
Barbara Baldavin   Angela
Garry Walberg   Hansen
John Warburton   The Centurion
     
MAKING    
Directed By   Vincent McEveety
Written   Paul Schneider
Created and Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Art Directors   Rolland M. Brooks & Walter M. Jefferies
Theme Music By   Alexander Courage
Music Composed And Conducted By   Fred Steiner