08 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : Charlie X
( Tajuplný Charlie )
Hviezndy dátum: 1533.6
Dátum premiéry: 15.9.1966

Enterprise sa stretne s transportnou loďou Antares a vezme od nich na palubu 17 - ročného chlapca Charlieho Evansa, ktorého našli na Thasuse, a ktorý jediný prežil stroskotanie lode pred 14 rokmi. Enterprise ho má odviesť do kolónie Zem V., kde žijú jeho príbuzní.

Charlie je naozaj milý mladý muž, trochu naivný, čo však vyplýva z toho, že žil celý život sám. Zostane zízať na pobočníka Randovú, pretože ešte nevidel dievča, na každého sa prihlúpo usmieva a vypytuje sa, či ho majú ľudia radi. Spock však neverí jeho rozprávaniu o tom, že na planéte jedol rastliny, ktoré rástli okolo a rozprávať sa naučil od lodného počítača a hľadania na planéte známky života. Charlie na chodbe daruje Jenice jej obľúbený parfum, hoci ona tvrdí, že na sklade Enterprise nie je. Keďže sa s ňou chce stretnúť, zavolá ho do jedálne. Keď tam príde, Uhura práve zabáva členov posádky jednou zo svojich piesní, Spock jej k tomu hrá na litherete. Keď však začne spievať o Charliem, nahnevá ho to a nejakou zvláštnou mocou pieseň preruší. Potom začne posádku sám zabávať kartovými trikmi. Krátko na to sa s Enterprise spojí Antares. Kapitán Remart ich chce pred niečím varovať, ale vysielanie je uprostred prerušené a Spock podľa senzorov zistí, že Antares bola zničená. Vzápätí sa ozve lodná kuchyňa, že na dnešný sviatok vďakyvzdania budú mať dosť moriakov, hoci predtým nemali ani jedného a kuchár to vôbec nechápe. Len Charlie sa usmeje "popod fúzy" a odchádza z mostíka.

Veci na Enterprise naberajú spád. Charlie príde za Kirkom a Spockom, práve keď kapitán vyhrá šachovú partiu. Spock však nad Charliem vyhrá a on v zlosti zničí svojou mocou šachové figúrky. Ešte stále nazlostený na chodbe stretne Jenice, ktorá mu predstaví iné dievča, Tinu Lawtonovú. Ale Charlie drzo požiada o rozhovor Jenice a Tina naštvaná odchádza. Keď sú sami, vyzná Jenice lásku, preto požiada kapitána o pomoc. Kirk si ho zavolá do svojej kajuty a snaží sa mu vysvetliť, že ho Jenice nemiluje, ale Charlie mu nerozumie, alebo nechce rozumieť. Preto ho vezme do telocvične, aby sa tam zbavil prebytočnej energie a prišiel na iné myšlienky. Ale keď ho porazí vo "vesmírnom karate", Charlie nechá nahnevaný zmiznúť člena posádky, Sama, ktorý sa mu smeje. Kapitán naňho zavolá bezpečnosť, ale Charlie im nechá zmiznúť fázery a odmieta sa nechať odviesť do kajuty. Nakoniec pod Kirkovým prísnym pohľadom cúvne a odchádza. Kapitán si zavolá Spocka a McCoya a spolu uvažujú o tom ako chlapca udržať na uzde. Bezpečnostný dôstojník privedie Charlieho a Kirk sa ho priamo opýta, či je zodpovedný za zničenie Antaresu. Charlieho argument je, že naňho neboli dobrí. Ale na Kirkovu otázku: "A čo my?", nevie ešte odpovedať.

Kirk vie, že je nebezpečné odviezť Charliho do kolónie V. a nariadi zmenu kurzu. Ale prístroje odmietajú poslušnosť a o chvíľu vystupuje z výťahu Charlie, aby im oznámil, že to má na svedomí on. Odchádza za Jenice do kajuty, tá však potajomky zapne interkom a ich rozhovor sa rozlieha po mostíku. Kapitán a Spock sa ponáhľajú do Jenicinej kajuty, ale Charlie ich svojou mocou od seba odsotí, a keď mu Jenice dá facku, nechá zmiznúť aj ju. Spock a Kirk sa ho rozhodnú zavrieť do cely, ale Charlie nechá zmiznúť celú jej stenu a odchádza. Na chodbách Enterprise potom svojou mocou ubližuje posádke. Kirk začína uvažovať. Charlie nenechal zmiznúť nikoho, odkedy prevzal kontrolu nad loďou. Jeho moc má teda svoje hranice. Dohodne sa s McCoyom, že rozptýli jeho pozornosť a on mu pichne nejaké sedatívum. V tej chvíli sa na mostík vracia Charlie a Kirk sa so Spockom a McCoyom dohodne pohľadom. Plán začína. Spock a McCoy zapínajú všetky prístroje na mostíku. Krk vytiahne Charlieho zo svojho kresla a snaží sa zamerať jeho pozornosť na seba, vtom ale Uhura hlási prichádzajúcu správu a na mostíku sa zjavuje Jenice a o chvíľu aj obraz niekoho, kto sa predstaví ako Thasian a chce zobrať Charlieho späť na Thasus, napriek tomu, že Charlie chce zostať a sľúbi, že už bude dobrý. Kirk sa pokúsi Thasiana prehovoriť, že Charlie patrí k svojim, ale nič napomáha. Thasiani si chlapca odvedú.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Robert Walker   Charlie Evans
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Grace Lee Whitney   Yeoman Rand
Nichelle Nichols   Uhura
Charles J. Stewart   Captain Ramart
Dallas Mitchell   Nellis
Don Eitner   Navigator
Patricia McNulty   Tina Lawton
John Bellah   Crewman I
Garland Thompson   Crewman II
Abraham Sofaer   "The Thasian"
     
MAKING    
Created By   Gene Roddenberry
Directed By   Lawrence Dobkin
Teleplay By   D.C.Fontana
Story By   Gene Roddenberry
Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Production Designer   Walter M. Jefferies
Theme Music By   Alexander Courage
Music Composed And Conducted By   Fred Steiner