07 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Naked Time
( Čas obnaženia )
Hviezndy dátum: 1704.2
Dátum premiéry: 29.9.1966
Enerprise priletela k rozpadajúcej sa planéte PSI 2000, aby odtiaľ vyzdvihla vedcov, ktorí tam pracovali a pozorovala rozpad planéty. Na povrch sa preniesli Spock a podporučík Tormolen v ochranných oblekoch a hneď zistili, že vedecká skupina je mŕtva. Všetci šiesti zmrzli. Tormolen si odtiaľ tiež prinesie na palubu neznámy vírus, keď si na chvíľu dal dole jednu rukavicu.

Výsadkový tým prejde na Enterprise všetkými obvyklými postupmi, ale ani Scotty ani dr. McCoy nenájdu nič zvláštne. Kirk síce kvôli tomu zvolá poradu, ale keďže ani záznamy z planéty nič neodhalia, rozhodne sa, že zostávajú.

U Tormolena sa však začínajú prejavovať prvé príznaky. V jedálni sa rozčúli a nožom najprv ohrozuje Sulua a Rileyho, potom ho však obráti proti sebe a prebodne sa. Sulu a Riley zavolajú na ošetrovňu, ale to ešte netušia, že keď sa ho dotkli, preniesol sa neznámy víru aj na na nich.

Na mostíku majú práve problémy s udržaním orbity a McCoy operuje Tormolena, ten však umiera aj napriek tomu, že jeho zranenie nebolo vážne. Keď Kirk odíde na ošetrovňu porozprávať sa s doktorom, Sulu tajne ujde z mostíka a o chvíľu Spock posiela preč aj Rileyho. Skôr než ho dostihne bezpečnosť, príde na ošetrovňu a nakazí sestru Chapelovú. Sulu vyjde z telocvične a naháňa členov posádky kordom. Dokonca sa dostane aj na mostík, ale Spock ho zneškodní. Riley sa zasa zavrel v strojovni a vypol motory Enterprise, takže sa zotrvačnosťou pohybujú k planéte a o 20 minút zhoria v jej atmosfére!

Sulu je konečne na ošetrovni a McCoy sa sestrou Chapelovou sa pokúšajú prísť na to, čo mu je. Scottovi sa podarilo obnoviť energiu ku kormidlu, ale to pohybu Enterprise nezabráni. Keďže Riley zo strojovne ruší všetky kanály, Spock obchádza loď osobne. Choroba sa už rozšírila medzi členmi posádky a ani oddelenie jednotlivých sekcií nepomohlo. Spock poháňa Scotta k rýchlejšej práci. Doktora však na ošetrovni nenájde, pretože ten išiel do laboratória pre výsledky testov. Sestra Chapelová mu vyzná lásku a pri dotyku nakazí aj jeho. Spock s chorobou bojuje a odíde sa schovať do konferenčnej miestnosti.

Scottovi sa konečne podarí dostať do strojovne, ale Riley úplne vypol motory, takže Enterprise nemá žiadnu šancu uniknúť. Kirk navrhne riadenú implóziu - teóriu, ktorú zatiaľ nikto nevyskúšal. Nájde Spocka a vydupe si od neho vzorec. McCoy konečne našiel riešenie a pripravil protilátku, takže posádka Enterprise môže zvládnuť loď. Ale vzorec funguje inak ako dúfali. Neuveriteľnou rýchlosťou ich prenesie späť do minulosti, takže posledné dni budú musieť prežiť znovu.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Stewart Moss   Tormolen
Majel Barrett   Christine
Bruce Hyde   Riley
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Grace Lee Whitney   Yeoman Rand
James Doohan   Scott
George Takei   Sulu
Nichelle Nichols   Uhura
William Knight   Amorous Crewman
John Bellah   Laughing Crewman
     
MAKING    
Directed By   Marc Daniels
Written By   John D.F.Black
Created and Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Production Designer   Walter M. Jefferies
Music Composed And Conducted By   Alexander Courage