06 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Man Trap
( Pasca na mužov )
Hviezndy dátum: 1513.1
Dátum premiéry: 8.9.1966
Enterprise je poslaná na planétu M-113, kvôli rutinnej každoročnej lekárskej prehliadke archeológa Roberta Cratera a jeho manželky Nancy, ktorá bola pred 10 rokmi priateľkou doktora McCoya. Keď ich však u seba profesor nájde, rozčúli sa natoľko, že im bez ostychu odporučí, aby zmizli a nechali ho aj s jeho ženou na pokoji. Obaja sú vraj úplne zdraví a jediné, čo potrebujú, je soľ. V tej chvíli sa zvonku ozve Nancin výkrik. Keď k nej pribehnú, nájdu je úplne vystrašenú nad mŕtvym práporčíkom Darnellom.

Nancy tvrdí, že Darnell zjedol otrávenú rastlinu, ale Dr. McCoy nenájde v jeho tele ani stopu po jede. A takisto nenájde v jeho tele ani gram soli. Niečo ju z neho všetku vysalo. Preto sa Kirk vráti späť na planétu s doktorom a dvoma ozbrojenými dôstojníkmi, aby odtiaľ profesora a Nancy odviedol. Crater však ujde a odmietne z planéty odísť. Nancy, ktorá medzitým zabila oboch bezpečnostných dôstojníkov, sa premení na jedného z nich! Spolu s Kirkom a McCoyom sa potom prenesie na Enterprise. Zatiaľ čo Kirk ide na mostík prikázať Spockovi, aby na planéte hľadal dvoch ľudí a McCoy sa ide do svojej kajuty konečne vyspať, potuluje sa stvorenie v podobe Greena po Enterprise a hľadá si ďalšiu obeť.

Kirka a Spocka zastihne správa o mŕtvom na palube Enterprise na planéte, kde hľadajú Cratera. Kirk nariadi červený poplach, prenesie sa aj s profesorom na Entrprise a konečne z neho vymámi pravdu. Planéta bola kedysi domovom tisícok týchto bytostí. Keďže ale potrebovali k životu soľ, po vyčerpaní jej zásob všetky vyhynuli. Až na jednu, ktorá najprv zabila skutočnú Nancy, potom sa však naučila žiť s Craterom v akejsi symbióze. Profesor im odmietne pomôcť túto bytosť hľadať, preto Kirk McCoyovi prikáže, aby mu podal pentothal sodný - sérum pravdy.

Doktor nasledovaný profesorom a Spockom odchádza, no už o chvíľu je Kirk zavolaný na ošetrovňu, kde nájde mŕtveho Cratera a zraneného Spocka, ktorý mu rozpráva, že McCoy nebol McCoy. Kirk hneď uteká do McCoyovej kajuty. Bytosť sa však opäť zmenila na Nancy a doktor kapitánovi neverí. Vrhne sa naňho a vezme mu fázer. Nancy si za ďalšiu obeť vyhliadla kapitána, v tej chvíli sa ale objavuje Spock a zaútočí na Nancy. Tá si s ním však rýchlo poradí a viac si nevšímajúc jeho ani McCoya sa opäť priblíži k zhypnotizovanému Kirkovi. Nakoniec McCoy "zabije" ženu, ktorú ľúbil, aby zachránil svojho priateľa.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Jeanne Bal   Nancy Crater
Alfred Ryder   Professor Crater
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Grace Lee Whitney   Yeoman Janice Rand
George Takei   Sulu
Nichelle Nichols   Uhura
Bruce Watson   Green
Michael Zaslow   Darnell
Vince Howard   Crewman
Francine Pyne   Nancy III
Sharon Gimpel   M-113 Creature
     
MAKING    
Created By   Gene Roddenberry
Directed By   Marc Daniels
Written By   George Clayton Johnson
Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Production Designer   Walter M. Jefferies
Music Composed And Conducted By   Alexander Courage