05 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Enemy Within
( Nepriateľ v nás )
Hviezndy dátum: 1672.9
Dátum premiéry: 6.10.1966
Posádka Enterprise zbiera vzorky pôdy na planéte Alfa 177 bohatej na rudy. Mladý geológ Fisher sa zosype zo skaly a poraní si ruku. Preto sa prenesie späť na Enterprise, ale zvláštna žltá hmota, ktorá sa mu nachytala pri páde na uniformu, spôsobí poruchu transportéru. Krátko po ňom sa na palubu vracia Kirk, a keďže mu prenos spôsobil záhadný závrat, Scotty ho odprevádza z transportnej miestnosti a radí mu, aby zašiel na ošetrovňu. Preto nikto nie je pri tom, keď sa transportér opäť aktivuje a na plošine sa objaví Kirkov dvojník, alebo lepšie povedané jeho zákerná zvieracia paródia.

Kým prvý Kirk ide miesto za doktorom do svojej kajuty, ten druhý navštívi priamo ošetrovňu, ale iba aby si svojím vlastným hrubým spôsobom opýtal brandy. Na chodbe si to namieri do kajuty pobočníka Randovej a schová sa tam. Keď sa Jenice vráti, aby sa upravila, napadne ju, a potom aj Fishera, ktorý sa snaží zavolať pomoc. Scotty už medzitým zistil, že s transportérom nie je niečo v poriadku, keď transportoval na Enterprise zviera z planéty. Po tom, čo im Jenice porozpráva, čo sa stalo, je všetko jasné - na palube je votrelec !

S "dobrým" Kirkom sa začína niečo diať. Čoraz ťažšie sa rozhoduje a sústredí, nie je schopný formulovať súvislé myšlienky. Vyhlási poplach pre celú posádku, ale počuje ho aj jeho dvojník, v tom čase v jeho kajute. Napadne Wilsona, vezme mu fázer a ujde. Kirk sa myslí, že sa schoval v strojovni, a tak tam so Spockom idú - bez sprievodu. Kirk sa však odmietne brániť, so svojim dvojníkom len rozpráva. Našťastie Spock príde včas a zabráni tak, aby ho zastrelil. Dvojník ešte stihne vystreliť, trafí však len nejaký prístroj.

Kirk sa Spock sú znova na ošetrovni. McCoy práve priväzuje dvojníka k posteli a Spock sa snaží nájsť vysvetlenie je Kirkovu nerozhodnosť. Sulu z povrchu ohlási, že je už -40°C a Scott má takisto zlé správy. Dvojníkovi sa podarilo zničiť ionizátor transportnej jednotky a neopraví ho skôr ako za týždeň. Kirkov dvojník na tom tiež nie je najlepšie, ale Kirk mu pomôže. Hneď potom sa ohlási Spock, že so Scottom našli riešenie. Pokus s rozdvojeným zvieraťom však nevyjde, transportujú ho späť mŕtve. Kirk sa aj tak nakoniec, po dlhom váhaní, rozhodne prejsť transportérom. Keď však svojho dvojníka uvoľní, ten ho napadne a vráti sa na mostík, predstierajúc, že je ten pravý Kirk. O chvíľu prichádzajú Kirk a McCoyom a spolu so Spockom sa im konečne podarí nejako dostať šialenca do transportnej miestnosti. Keď sa konečne prenos uskutoční, je pre Spocka a McCoya príjemným prekvapením, že sa vydarí. Sulua a výsadok sa podarí dostať na palubu skutočne v poslednej chvíli.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Grace Lee Whitney   Yeoman Rand
George Takei   Sulu
James Doohan   Scott
Edward Madden   Fisher
Garland Thompson   Wilson
Jim Goodwin   Farell
     
MAKING    
Directed By   Leo Penn
Written By   Richard Matheson
Created and Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Production Designer   Roland M. Brooks & Walter M. Jefferies
Theme Music By   Alexander Courage
Music Composed And Conducted By   Sol Kaplan