03 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Corbomite Maneveur
( Manéver s korbomitom )
Hviezndy dátum: 1512.2
Dátum premiéry: 10.11.1966
Enterprise práve mapuje neznámu oblasť vesmíru, keď sa doslova odnikiaľ priblíži neznáme teleso, ktoré kopíruje každý ich pohyb a znemožňuje im tak pohyb vpred. Keď sa dostatočne priblíži, zbadajú, že to má tvar kocky a pravidelne sa to otáča okolo jednej uhlopriečky. Keď zlyhá pokus obletieť to, Spock nariadi červený poplach.

Kirk je práve na lekárskej prehliadke a McCoy ho nemieni pustiť z ošetrovne skôr ako ju dokončí, preto mu o poplachu nič nepovie. Kirk sa spojí s mostíkom hneď z ošetrovne, ale keďže kocka Enterprise nijako neohrozuje, zájde najprv do svojej kajuty prezliecť sa a dá si zavolať na mostík vedúcich všetkých sekcií s hláseniami. Nikto z nich však nezistil, čo presne objekt môže byť.

Nasledujúcich 18 hodín strávi posádka prezeraním hviezdnych máp, ale nikde nie je známka obývaných planét. Kirk sa rozhodne jednať, aj keď ináč, než si predstavuje nový navigátor Bailey, ktorý v momente volá strelecký tým. Pokus o odpútanie sa však mení na divokú naháňačku, a keď predmet začne vyžarovať nebezpečnú radiáciu, nemá Kirk inú možnosť, ako ho zničiť. Následná explózia poriadne otrasie celou loďou, ale nespôsobí vážnejšie škody.

Kirk sa nakoniec rozhodne pokračovať v kurze vpred, ale o chvíľu sa pred Enterprise zjavuje ďalšia loď, ktorá ju chytí do vleku. Keď sa dostatočne priblíži, všetci na mostíku len zírajú s otvorenou pusou. Loď je oproti Enterprise obor, ktorý má míľu v priemere. Dokonca aj Spock sa zmôže len na "Fascinujúce." Neznámy pasažier na je sa ohlási ako Balok, veliteľ vlajkovej lode Fesarius z Prvej Federácie. Nazve posádku Enterprise divošskou rasou a pohrozí im, že zničí celú loď. Jeho senzory preskúmajú celé Enterprise, povypína im polovicu systémov, aby nemohli odletieť a zničí palubný záznamník, ktorým chceli varovať iné lode. Hneď na to zahlási posádke, že ich loď bude o 10 minút zničená.

Mladý Bailey stratí hlavu a je odvedený z mostíka, Kirk sa prechádza hore-dolu ako tiger v klietke, ale nenachádza žiadne riešenie. Až Spockova poznámka o šachu ho konečne privedie na spásonosnú myšlienku. Spojí sa s Fesariom a rozhodne sa blufovať - vyhlási, že Enterprise má na palube látku zvanú corbomit, ktorá v prípade zničenia lode zničí protivníka rovnakou silou. Tesne pred vypršaním lehoty sa na mostíku objavuje ynovu pokojný Bailey a hlási sa do služby. Sulu odpočítava posledné sekundy, ale nič sa nestane. Balok sa napriek tomu ohlási a povie im, že pre nich prichystali planétu, kde sa musia vylodiť a potom ich loď zničia. Z Fesaria sa oddelí malá loď a vezme Enterprise do vleku. Kirk sa rozhodne nerobiť zatiaľ nič, aby si Balok myslel, že sú bezmocní a potom, keď mu klesne energia, ktorú musí vydávať na vlečenie Enterprise, sa pokúsia o únik.

V takmer beznádejnom meraní síl s Balokovou loďou nakoniec "víťazí" Enterprise, aj keď za cenu značného poškodenia motorov. Balokova loď je na tom však podstatne horšie a vysiela núdzový signál. Keďže je však jasné, že ho nikto nezachytí, rozhodne sa Kirk pomôcť sám. Spolu s McCoyom a Baileym sa prenesú na Balokovu loď, kde zistia, že podoba, ktorú videli na obrazovke Enterprise patrí iba bábke. Skutočná Bakol je maličký ako dieťa a má rovnako okúzľujúci úsmev. Na vysvetlenie povie, že je v tej obrovskej lodi úplne sám a veľmi mu chýba spoločnosť. Nechcel však pustiť na loď len tak hocikoho, preto si ich otestoval. Aj núdzový signál bol falošný. Na palube s ním sa nakoniec rozhodne zostať Bailey k výmene informácií a kultúry.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Anthony Call   Dave Bailey
Clint Howard   Balok
DeForest Kelley   Dr. McCoy
Grace Lee Whitney   Yeoman Rand
George Takei   Sulu
James Doohan   Scott
Nichelle Nichols   Uhura
     
MAKING    
Directed By   Joseph Sargent
Written By   Jerry Sohl
Created and Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producers   Robert H. Justman & John D.F. Black
Director Of Photography   Jerry Finnerman
Art Directors   Roland M. Brooks & Walter M. Jefferies
Theme Music By   Alexander Courage
Music Composed And Conducted By   Fred Steiner