02 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : Where No Man Has Gone Before
( Kam sa človek doposiaľ nevydal )
Hviezndy dátum: 1312.4
Dátum premiéry: 22.9.1966
Enterprise sa na svojej prvej misii chystá opustiť galaxiu, keď zachytí núdzové volanie z lode S. S. Valliant, ktorá sa stratila pred viac ako 200 rokmi. Namiesto lode nájdu však len lodný záznamník a transportujú ho na palubu. Je silne poškodený a takmer okamžite začne vysielať, preto kapitán Kirk nariedi červený poplach. Spock zo záznamníka získa pekne zmätené informácie o odlete z galaxie, mŕtvych, neznámej sile, mimo zmyslovom vnímaní a nakoniec o sebazničení lode. Keďže nevedia, čo si o tom myslieť, vydajú sa po trase Valliantu zistiť, čo sa im stalo. Na okraji galaxie narazia na zvláštnu energetickú bariéru, ktorej výboje zasiahnu pár členov posádky, medzi nimi 2. dôstojníka Garyho Mitchella a novú lodnú psychiatričku doktorku Dehnerovú.

Enterprise sa nakoniec vďaka pohotovému Spockovi dostane z bariéry, ale je vážne poškodená. Okrem iného nefunguje aj nadsvetelný pohon, čím ostali odrezaní od Federácie.Keď sa Kirk zohne k Mitchellovi, aby sa presvedčil, či je v poriadku, ten otvorí oči a z nich na Kirka svieti chladné striebro.

Na Enterprise horúčkovito prebiehajú opravy, keď príde dr. Dehnerová s pitevnou správou. 9 mŕtvych na palube a zabil ich elektrický prúd smerovaný do časti mozgu. Spock si myslí, že boli zabití iba tí, ktorí mali pri testoch zistené vysoké mimozmyslové vnímanie. Keďže z nich sú nažive už iba Gary a doktorka, každého zaujíma, ako sa cítia.

Gary je zatiaľ stále na ošetrovni, hoci vôbec nechápe prečo, keďže sa cíti "lepšie než kedykoľvek predtým", ako sa vyjadril kapitánovi Kirkovi. S dr. Dehnerovou preberajú jeho zvláštne schopnosti, ktoré sa uňho začali prejavovať, a ktorým zatiaľ nerozumie. Prečítal lodnú knižnicu za deň, dokáže pohybovať predmetmi na diaľku a ovládať automatické funkcie svojho tela takisto ľahko ako čítať myšlienky.

Na porade, kde to všetko vychádza najavo, navrhne Spock Kirkovi, aby ho odviezli na pustú planétu Delta Vega, na ktorej je iba ťažobná stanica. Kirk nakoniec s ťažkým srdcom súhlasí.

Na Deltu Vega sa nedostanú celkom bez problémov a nakoniec musia Garyho preniesť v bezvedomí a zavrieť ho do cely.

Opravy na Enterprise finišujú, a tak je na čase zaoberať na Garym. Kirk ho dal strážiť naraz až dvom lekárom a Kelsovi prikázal vyrobiť detonačné zariadenie, Spock si zas pripravil fázerovú pušku. Mitchell, ktorého schopnosti zatiaľ narástli takmer neuveriteľne, však Kelsa zaškrtí na diaľku a zvyšok výsadku zasiahne silnou dávkou elektrického prúdu.

Keď sa Kirk preberie, rozhodne sa všetko vyriešiť sám, pretože ako tvrdí: "je to jeho chyba, že to zašlo tak ďaleko". Vezme si Spockovu pušku a pustí sa do prenasledovania svojho niekdajšieho 2. dôstojníka a najlepšieho priateľa.

V údolí neďaleko rudnej základne ich konečne dobehne, a tam sa odohrá aj rozhodujúca bitka, keď sa mu s pomocou dr. Dehnerovej podarí zbaviť ho na chvíľu moci a zabiť ho. Doktorka Dehnerová zomiera chvíľu po ňom. Do lodného denníka však nadiktuje, že obaja zomreli pri plnení šlužby.

[ oriana ]

 
CAST    
William Shatner   James Kirk
Leonard Nimoy   Mr. Spock
Gary Lockwood   Gary Mitchell
Sally Kellerman   Dr. Elizabeth Dehner
George Takei   Sulu
James Doohan   Scott
Lloyd Hayes   Alden
Andrea Dromm   Yeoman Smith
Paul Carr   Lt. Lee Kelso
Paul Fix   Doctor Piper
     
MAKING    
Directed By   James Goldstone
Written By   Samuel A. Peeples
Created and Produced By   Gene Roddenberry
Associate Producer   Robert H. Justman
Music Composed And Conducted By   Alexander Courage
Director Of Photography   Ernest Haller, A.S.C.
Production Designer   Walter M. Jefferies