01 < predošlá epizóda . . . ďalšia epizóda >
   
The Original Series : The Cage
( Klietka )
Hviezndy dátum: neznámy
Dátum premiéry: 24.12.1988

Prvá časť sa v skutočnosti odohráva 13 rokov pred samotným seriálom a nemá s ním zdanlivo nič spoločné.

Enterprise pod velením kapitána Christophera Pikea práve letí ku kolónii Vega, aby sa tam jej posádka zotavila z posledného zážitku na Rigeli VII. Odohral sa tam nejaký neurčitý boj, pri ktorom bolo zranených niekoľko členov posádky. Enterprise však zachytí núdzový signál pochádzajúci z 18 rokov nezvestnej lode Columbia, ktorá sa stratila v nepreskúmanom hviezdnom systéme Talos. Keď sa na ich volanie ohlásia stroskotanci a hlásia 11 živých, Enterprise mení kurz k Talosu IV.

Planéta je sama o sebe pustá, len kde tu kvitnú zvláštne modré kvety, ktoré v tunajšom vánku svojím chvením vydávajú zvláštne nepríjemné zvuky. Čoskoro objavia aj kolóniu vedcov a v nej aj mladé dievča Vinu, ktorou je kapitán doslova fascinovaný. Keď doktor Boyce hlási, že sú všetci zdraví, Vina sa rozhodne ukázať kapitánovi ich tajomstvo. Na návrší neveľkej skaly však náhle zmizne, rovnako ako celá kolónia a vzápätí naňho zaútočia 2 mimozemšťania, ktorí ho odvlečú do podzemia planéty skôr, než mu výsadok stihne prísť na pomoc.

Kapitán sa preberie v podzemí planéty, v akejsi miestnej ZOO so stovkami "exemplárov". O chvíľu prichádzajú Talosiania, aby si svoj nový "objekt" prehliadli zblízka. Zatiaľ čo na Enterprise rozmýšľa posádka, ako zachrániť kapitána a chce použiť na zničenie skaly palubný laser, Talosiania sa rozhodli svoj experiment na Pikeovi začať nedávnou spomienkou na boj na Rigeli VII. Namiesto posádky Enterprise je tu však opäť Vina. Keď sen skončí, ona nezmizne, a tak sa dajú spolu do reči. Vysvitne, že pre Talosianov, ktorí už celé tisícročia žijú v podzemí, sa pocity iných stali drogou, preto to zajatie, sny a spomienky. Keďže sa im ale zdá, že mu Vina prezradila viac, než chceli, "potrestajú" ju krutými a náhle zmizne. Keď kapitánovi jeden z Talosianov donesie jedlo a predvedie svoji tresty v akcii, nachádza Pike aj obmedzenia ich moci. Nemôžu mu napríklad v hlave vytvoriť iné sny, než tie, ktoré už má vo svojich spomienkach a takisto mu nedokážu v mysli čítať čítať cez primitívne emócie ako je hnev či nenávisť.

Posádka objavila podzemnú skrýš Talosianov a chce sa do nej preniesť, ale transportér prenesie z výsadku iba ženy, prvú dôstojníčku a pobočníka Coltovú. To je zas práca Talosianov, ktorí dávajú Pikeovi na výber tú jeho "Evu". Zbrane ani komunikátory oboch žien nefungujú, preto ich Pike hodí pred posuvnú stenu v nádeji, že si pre ne skôr či neskôr niekto príde.

A naozaj, uprostred noci sa objavuje sám predstavený Talosianov, ale kapitán je pripravený a podarí sa mu ho zajať. Prinúti ho, aby zrušil svoje ilúzie a konečne sa im podarí dostať na povrch planéty. Ale aj to sa ukáže ako ďalší plán Talosianov, ktorí si myslia, že na povrchu planéty budú ľudia šťastnejší a konečne začnú spolupracovať. O chvíľu ale prichádzajú ďalší Talosiania, aby odovzdali svojmu predstavenému informácie, ktoré si stiahli z počítačov na Enterprise. Keďže je z nich Talosianom jasné, že ľudia nebudú spolupracovať nikdy a radšej zomrú, než by žili v zajatí, bez slova ospravedlnenia ich prepustia. Vina, ktorej krása a mladosť boli tiež len ilúziou, sa rozhodne zostať, spolu so svojou ilúziou kapitána Pikea. Výsadok sa konečne vracia na Enterprise a tá odlieta preč. Pretože Talosiania spoluprácu s Federáciou odmietli, je odteraz systém Talos zakázaným územím, kam sa nesmie priblížiť žiadna federačná loď.

[ oriana ]

 
CAST    
Jeffrey Hunter   Christopher Pike
Susan Oliver   Vina
M. Leigh Hudec (Majel Roddenberry)   Number One
John Hoyt   Dr. Phillip Boyce
Peter Duryea   José Tyler
Laurel Goodwin   Yeoman J.M. Colt
Clegg Hoyt   Transporter Chief Pitcairn
Meg Willie   The Keeper
Malachi Throne   The Keeper's Voice
Georgia Schmidt   1st Talosian
Robert C. Johnson   1st Talosian's Voice
Sande Serena   2nd Talosian
Barker   Talosian Female
Jon Lormer   Dr. Theodore Haskins
Leonard Mudie   Survivor #2
Anthony Jochim   Survivor #3
Ed Madden   Geologist
Robert Phillips   Space Officer (Orion)
Joseph Mell   Earth Trader
Mike Dugan   Kaylar
Robert Herron   Pike's Stunt Double and Stunt Captain
Adam Roarke   C.P.O. Garrison And First Crewman
Janos Prohaska   Anthropoid Ape and Humanoid Bird
Frank Vinci   Stunt Double
     
MAKING    
Written By   Gene Roddenberry
Directed By   Robert Butler