Star Trek - Seriály
   
Star Trek : The Next Generation 1987 - 1994
( Star Trek : Nová Generácia 1987 - 1994 )
         Nová generácia sa odohráva sto rokov po pôvodnom seriáli. Hviezdna flotila významne pokročila v skúmaní a poznávaní našej galaxie, napriek tomu množstvo ďalšieho ostáva nespoznané. Vesmírna loď Enterprise (v poradí piata s registračným číslom NCC 1701) sa odoberá ku hviezdam, aby objavovala a skúmala záhadné cudzie svety. Tak ako pôvodná Enterprise je aj táto súčasná prevažne prieskumnou loďou, ktorá slúži aj k obranným účelom. Velením lodi bol, ako protiklad ku zbytku mladej posádky, poverená postarší šarmantný a hlavne energiou prekypujúci kapitán Jean-Luc Picard (Patrick Stewart).

         V úvodnej epizóde na loď nastupuje prvý dôstojník William Thomas Riker (Jonathan Frakes), príjemný voči svojim podriadeným, jeho dravosť z neho priamo vyviera. Je rozhodnutý prekonať rekord kapitána Kirka a získať ako najmladší člen Hviezdnej Flotily kapitánske privilégiá. Vývojom seriálu sa však jeho prístup mení a v polovici seriálu odmieta niekoľko krát za sebou prevziať velenie inej lode. Radšej zostáva prvým dôstojníkom na svojej milovanej Enterprise.

         Druhý dôstojník, poručík Data, je zároveň vedeckým dôstojníkom a tiež svojim spôsobom náhradou za postavu Vulkánca Spocka. Data je android, ktorý stále túži stať sa človekom. Bezpečnostný dôstojník Klingón Worf - predstaviteľ rasy, s ktorou Federácia pred sto rokmi viedla vojnu. Worf sa teraz nachádza na federálnej lodi vo vysokom postavení - symbolizuje základnú myšlienku Star Treku, ktorou je túžba po mierovom spolužití medzi jednotlivými rasami vo vesmíre a tiež to, že dialógom sa dá nepriateľstvo ukončiť. Posádku ďalej tvorí sympatická lodná poradkyňa Deanna Troi, do ktorej sa zamiloval nejeden mladý divák. Nesmieme zabudnúť na slepého hlavného inžiniera Geordi LaForge, ktorý sa stará o bezproblémový chod Enterprise.

         Napriek tomu že bol pri uvedení nový seriál porovnávaný s pôvodným , našiel si svoju vlastnú cestu, čomu pomohli hlavne herecké výkony kapitána. Nieje divu, veď Patrick Stewart je členom kráľovskej Shakespearovskej spoločnosti. V seriáli hostovalo množstvo známych hercov a osobností. Príkladom za všetky môže byť Whoppi Goldberg ako Guinan alebo teoretický fyzik a matematik Stephen Hawking.