Súvislosti v Star Treku
   
Star Trek
( začiatok a rozvoj )
        STAR TREK je televízny seriál z konca roku 1966 rozprávajúci príbehy vesmírnej lode Enterprise a jej posádky. U.S.S. Enterprise je vyslaná na päťročnú výpravu za poznaním nových svetov, nových civilizácií a objavovanie neznámeho tajomného vesmíru . . . A napriek tomu že pôvodný seriál bol vysielaný iba tri sezóny a potom bol stiahnutý z dôvodu malej sledovanosti, počas 36 rokoch postupne prerástol do niečoho oveľa väčšieho.

Počas opakovania v komerčných televíziách vznikali stále nové generácie fanúšikov, ktorý sa pridávali už k existujúcim. Pretože nebola vyhliadka na natočenie ďalších dielov, fanúšikovia, ktorý sa sami nazvali trekkies, vytvorili silnú komunitu, ktorá sa pravidelne stretáva na conoch ( z anglického convention ). Stále narastajúci záujem o Star Trek nakoniec vyvolal natočenie 10 celovečerných filmov a ďalšie štyri televízne seriály ku ktorým bolo vytvorených nespočet kníh. Tiež autori hier sa nechali inšpirovať a bolo vytvorených niekoľko desiatok stolných a počítačových hier.

Vesmír

Celý svet Star Treku je veľmi prepracovaný, opisuje vymyslenú históriu vývoja ľudstva od šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia až do budúcej prítomnosti 24. storočia. V seriáli nie je popísaný iba vesmír, ale tiež prostredie paralelného vesmíru, kde existuje zrkadlovo obrátená Federácia postavená na princípoch zla a násilia, ktorá si podrobila polovicu Alfa kvadrantu. Štúdiu Paramont, ktoré vlastní všetky práva na Star Trek a dohliada na tvorbu nových dielov, sa darí udržať súvislosti medzi historickými faktami v rámci seriálu. Autori seriálu išli tak ďaleko, že vytvorili niekoľko umelých jazykov ( klingónčina, romulánčina ), hlavným rasám vytvorili históriu a vlastnú technológiu. Klingónčina dosiahla takého rozšírenia, že ju časť oxfordských študentov presadzovala ako umelý medzinárodný jazyk. Dokonca v ňom vyšiel preklad Shakesperovho Hamleta, ktorý sa dá zohnať aj u nás.

Začiatok

Keď Eugene Roddenberry začal v šesťdesiatych rokoch pomýšľať na Star Trek, chcel vytvoriť televízny seriál, ktorý by bol blízky terajším divákom, ale zároveň ponúkal niečo nové. Star Trek mal byť takým westernovým seriálom z kozmického prostredia rozprávajúci príbehy vesmírnej lode. Atmosféra tej doby, presýtená túžbou po dobývaní vesmíru, bola ako stvorená pre príbehy o budúcnosti, kedy sa sen o cestovaní galaxiami stal skutočnosťou. S týmto nápadom obchádzal E. W. Roddenberry veľké hollywoodske televízne štúdiá ( CBS, MGM ), ktoré však koncepciu takéhoto seriálu odmietli. Nakoniec sa stretol s majiteľkou spoločnosti Desil - Lucille Ball, ktorá sa pre seriál nadchla a presvedčila televíznu stanicu NBC, aby mu dali šancu.

        Začalo sa natáčať v roku 1965. Nezvyklo dlhý pilotný diel s názvom Klietka bol natočený s časti ako čiernobiely a s časti ako farebný. Televízny producenti si natočený diel pozreli ale zamietli ho. Napriek tomu však cítili, že by tento seriál mohol byť úspešný a preto urobili veľmi nezvyčajnú vec - nechali ho prepracovať. Dali tvorcom šancu vytvoriť nový pilotný diel. Pôvodného rozvážneho kapitána hviezdnej lode Christophera Pike v podaní Jeffrey Huntera nahradil mladučký William Shatner, zmenila sa väčšina posádky, jedinou postavou, ktorá ostala zachovaná, bol vedecký dôstojník pán Spock v podaní Leonarda Nimoya. Tak začala legenda . . .

O Star Treku

Priaznivci Star Treku, ktorý sa sami nazývajú trekkies sú jediná záujmová skupina ( jediní fanúšikovia ), ktorých pomenovanie je súčasťou Oxfordského výkladového slovníka anglického jazyka. Star Trek drží rekord v kategórii "najdlhšie žijúci televízny seriál", rekord v najdlhšej filmovej sérii sci-fi ( bolo natočených 10 filmových pokračovaní ), dokonca v šesťdesiatych rokoch určil aj cenový rekord filmovania jedného dielu televízneho seriálu ( prvý diel TOS stál viac ako pol milióna dolárov ).

        O priaznivcoch tohto seriálu bol tiež natočený dokumentárny film Trekkies. Film rozpráva príbehy množstva priaznivcov a divákov seriálu o tom, ako tento seriál ovplyvnil ich život. Star Trek inšpiroval veľa ľudí a narážky na tento seriál sa neustále objavujú v iných televíznych seriáloch, napríklad v Simpsonovcoch alebo Southparku, vo veľa filmoch a knihách. Dá sa povedať, že Star Trek ovplyvnil priamo alebo sprostredkovane mentalitu všetkých ľudí na celom svete. Keď sa v roku 2000 vyberal obraz, ktorý by symbolizoval 60. roky 20. storočia v USA, v dopisovacej kampani sa Američania zhodli na tom že to musí byť obraz vesmírnej lode Enterprise z pôvodného seriálu.