Súvislosti v Star Treku
   
Eugene Wresley Roddenberry
Eugene Wresley Roddenberrym sa narodil 19. augusta 1921 a zomrel 24. októbra 1991. Bol Americký scenárista a producent. Najviac je známy ako tvorca vedecko-fantastického televízneho seriálu Star Trek a bol prvý človek, ktorého pochovali vo vesmíre.

Osobný život

Narodil sa v El Paso v Texase Eugenovi Edwardovi Roddenberrymu a Caroline Glenovej, Roddenberry strávil svoje chlapčenské časy v Los Angeles v Kalifornii, kam sa jeho rodina presťahovala aby mohol jeho otec rozvíjať kariéru v Los Angelesskom policajnom zbore ( LAPD ). Roddenberry pokračoval v šľapajach svojho otca a po strednej škole chodil na hodiny policajných štúdií v Los Angelesskej mestskej Univerzite, neskôr viedol školský policajný klub.

V tejto úlohe sa spojil s FBI, poďakoval im za reproduktory a bezpečnostné kópie FBI kódu a publikácií pre potreby klubu a pokúsil sa vziať záznamy odtlačkov prstov Univerzitnej komunity pre FBI - Oddelenie občianskej identifikácie.

Neskôr presunul svoj akademický záujem na letecko-navigačné inžinierstvo a získal oprávnenie na riadenie lietadiel. Roddenberry vstúpil do leteckého zboru Americkej armády v roku 1941 a stal sa letcom. Lietal vo veľa bojových misiách na lietadle B-17 v operáciách nad Pacifikom a bol ocenený medailou za zásluhy a leteckou medailou.

Keď opustil službu v armáde, pracoval ako komerčný pilot pre Pan American World Airways (Pan Am). Dostal civilnú leteckú pochvalu za jeho úsilie pri nehode v Sýrskej púšti počas letu do Calcutty. Roddenberry opustil Pan Am kvôli písaniu pre televíziu v Los Angeles. Vrátil sa k svojmu pôvodnému zameraniu policajta a pripojil sa k LAPD. Slúžil v LAPD od roku 1949 do 1956.

Roddenberry bol ženatý dvarazy. Mal dve deti s jeho prvou ženou Eileen Rexroatovou, s ktorou bol ženatý 27 rokov, chlapca Dawna a neskôr dievča Darleen. Jeho druhá žena bola Majel Barrettová, ktorá hrala sestru Christine Chapelovú v pôvodnej Star Trek sérii, Lwaxanu Troiovú a počítačový hlas vo všetkých Star Trek seriáloch s výnimkou Star Trek : Enterprise. Zosobášili sa v Japonsku tradičným Budhisticko- Šhintským obradom 6. augusta roku 1969. Mali spolu jedno dieťa, chlapca Roda Roddenberryho.

Gene Roddneberry bol silný humanista. Po jeho smrti vystrojili kapsulu, do ktorej dali jeho popol a vystrelili do vesmíru na obežnú dráhu Zeme na šesť rokov. Potom by mal zhorieť v pozemskej atmosfére.

Televízna kariéra

Pred Star Trekom napísal Roddenberry skrpity pre mnoho populárnych televíznych sérií päťdesiatych rokov 20. storočia ako napríklad Have Gun, Will Travel. ( Jeho epizóda z prvej série „Helen of Abajinian“ vyhrala cenu Emmy ). Vytvoril seriál The Lieutenant v rokoch 1963 až 1964 o Amerických vojakoch. Tiež sa pokúšal vytiahnuť z pod zeme niektoré vedecko-fantastické série ale bohužiaľ bez úspechu.

Roddenberry rozvinul svoje myšlienky o Star Treku v roku 1964. Seriálu sa nakoniec ujalo Desilu štúdio a Gene tomu dal prvotný názov „Wagon Train to the Stars“. Pôvodne 500.000 dolárový pilotný film dostal najväčšiu podporu od NBC, ale spoločnosť si vybrala až druhý pilotný film. Séria mala premiéru 8. septembra 1966 a odvysielali sa tri série. Aj keď bol seriál zrušený kvôli nízkej sledovanosti, získal si veľkú popularitu v rôznych vrstvách spoločnosti.

Po zrušení Star Treku vypracoval Roddenberry štyri koncepty televíznych SciFi sérií, všetky mali pripravený aj pilotný film ale neboli schválené; volali sa : The Questor Tapes, Genesis II, Planet Earth, a Strange New World. Tiež sa významne podieľal na tvorbe televízneho filmu Spectre z roku 1977.

Počas sedemdesiatych rokov Roddenberry prednášal na univerzitách po celej krajine. Častokrát pobavil poslucháčov s anekdotami zo Star Treku, hovoril o svojich víziách do budúcnosti a predstavil Star Trek Blooper Reel, zbierku príhod z pôvodnej série. Jeho fanúšikovia mu venovali láskyplnú prezývku "The Great Bird of the Galaxy - Veľký vták Galaxie", po bájnom tvorovi zobrazenom v epizóde „Man Trap“, ktorá bola vypustená ako prvá v Star Treku.

Začiatkom roku 1975 z iniciatívy Paramountu dostal Roddenberry za úlohu vytvoriť pokračovanie Star Trek seriálu, v ktorom malo účinkovať čo najviac členov posádky z pôvodnej série. Seriál mal posilniť postavenie novej spoločnosti na televíznom trhu, nakoniec tieto plány Paramount zamietol a uprednostnil celovečerný film pred seriálom.

Prvý film Star Trek : The Motion Picture bol najskôr hodnotený kriticky ale nakoniec čo sa týka návštevnosti obstál veľmi dobre. Po niekoľkých celovečerných filmoch bol vytvorený v osemdesiatych rokoch seriál Star Trek : The Next Generation, na ktorého tvorbe sa Roddenberry významne podieľal. Bohužiaľ sa jeho angažovanosť počas druhej a tretej série znížila kvôli zhoršujúcemu sa zdraviu. Star Trek pokračoval ďalej a vznikali nové televízne seriály Star Trek: Deep Space Nine, Star Trek: Voyager a Star Trek: Enterprise.

Roddenberry vytvoril iba prvý Star Trek film, Star Trek : The Motion Picture. Kvôli prekračovaniu nákladov a problematickým vzťahom s menežmentom Paramountu bol Roddenberry vyhnaný a nahradený Harvetom Bennettom. Pokračoval ako výkonný konzultant na ďalších štyroch filmoch - Star Trek II: The Wrath of Khan, Star Trek III: The Search for Spock, Star Trek IV: The Voyage Home a Star Trek V: The Final Frontier.

Posledný film založený na pôvodnej Star Trek sérií, Star Trek VI: The Undiscovered Country bol venovaný Roddenberryho pamiatke, údajne videl prvú verziu filmu pár dní pred jeho úmrtím vo veku 70 rokov.

Na doplnok k jeho filmovej a televíznej tvorbe musíme dodať, že Roddenberry tiež spracoval ako román film Star Trek : The Motion Picture, ktorý vyšiel v roku 1979 a bol prvý zo stoviek románov založených na myšlienke Star Treku, ktoré publikovalo nakladateľstvo Pocket Books. Hovorilo sa, že Alan Dean Foster bol ghost writer tejto knihy ale nakoniec sa zistilo, že nebol, aj keď Foster sa podieľal na tvorbe filmového scenára. Roddenberry hovoril o tom, že napíše ja druhý Trekový román ale zomrel skôr ako to mohol urobiť.

Polemiky

Spisovatelia Star Treku vyčítajú, že ich vlastné nápady boli neskôr prezentované Roddenberrym ako jeho vlastné, a že klamal o ich účasti na seriály na Star Trek stretnutiach. Roddenberry čelil kritike zo strany spisovateľov, neskôr sa im ospravedlnil ale kritici hovoria, že pokračoval v prezentovaní týchto falošných tvrdení.

V autobiografii herečky Nichelle Nichols, ktorá hrala Uhuru v prvej Star Trek sérii bolo napísané, že mala ľúbostnú aféru s Roddenberrym. Cítila, že jeho silná a kontroverzná iniciatíva dostať ju do seriálu bola silne spojená s ich vzťahom.

Roddenberryho život a práca boli priaznivo zaznamenané do kontroverznej autobiografie s názvom Inside Trek : My Secret Life with Star Trek Creator Gene Roddenberry od Susan Sackett, ich blízka spolupráca počas 17-tich rokov. Kniha bola ohodnotená ako nepresná jej kritikmi.

Napriek jeho obmedzenej možnosti riadenia tvorby Star Treku pri konci jeho života, bol Roddenberry stále rešpektovaný natoľko, že Paramount Pictures, vlastník rôznych Star Trek sérií splnil jeho požiadavku, že Star Trek : Animated Series nebol štúdiom považovaný za canon. Podľa informácií z knihy The Star Trek Chronology, Roddenberry údajne považoval prvky z piateho a šiesteho filmu za sporné, neskór sa nepotvrdilo že ich chcel vyňať zo Star Trek kanonu.

Odkaz

Po jeho smrti v roku 1991 v Santa Monike v Kalifornii sa umožnilo vytvoriť dva dlho-trvajúce televízne seriály založené na Roddenberryho predošlých nenafilmovaných príbehoch, do ktorých vložil svoje nápady a myšlienky. Earth: Final Conflict a Andromeda boli vytvorené pod dohľadom Majel Barrett-Roddenberry. A tretí Roddenberryho príbeh bol v roku 1995 prispôsobený na krátku komiksovú knižku - Gene Roddenberry's Lost Universe. Asteroid bol pomenovaný 4659 Roddenberry a kráter na Marse bol tiež pomenovaný na jeho počesť. 4. októbra roku 2002 v El Paso bolo Nezávislé školské Planetárium premenované na Planetárium Gena Roddenberryho. Eugene Roddenberry Jr. prestrihol pásku počas slávnostnej ceremónii. Roddenberry sa narodil na ulici E. Yandell Street 1907 v El Paso a žil tam skoro dva roky. Na tom mieste je teraz kvetinárstvo a promenáda, je tam aj pamätná drevená doska označujúca historické miesto.

Nápis na pamätnej tabuli v Genovom planetáriu:

Gene vždy hovoril, že bol žiak, nie učiteľ a páčilo sa mu nič viac ako to, keď s ním niekto nesúhlasil pretože hovoril: „Myslieť o cestách, ktoré sa Vám týmto otvoria“.

- Majel Barrett Roddenberry