Star Trek XI
   
 
Nový Star Trek s rekordne veľkým rozpočtom
( Star Trek XI )

        Kultový seriál Star Trek sa na obrazovkách prvýkrát objavil pred 40 rokmi a odvtedy vzniklo mnoho pokračovaní. Posledné dva projekty – film Star Trek: Nemesis a seriál Enterprise – však nesplnili očakávania. Zdalo sa, že osvedčená značka upadá do zabudnutia. No opak je pravdou.

Najnovšie sa Star Treku chytil J.J. Abrams, tvorca celosvetovo úspešných seriálov Alias a Nezvestní. Tento Newyorčan, ktorý v čase štartu legendárnej série s Williamom Shatnerom nemal ani rok, chce oprášiť jej zašlú slávu. A plánuje to urobiť vo veľkom štýle – so 100-miliónovým rozpočtom. V poradí jedenásty film o vesmírnej lodi Enterprise bude teda drahší ako všetci jeho predchodcovia. Otázne však je, koľko ľudí pritiahne do kín.

Priveľa neúspechov

Star Trek sa naposledy dostal na plátna kín v roku 2002, kedy mal premiéru film Nemesis. Stál za ním pôvodný tím scenáristov a hercov; hlavnú úlohu získal osvedčený Patrick Stewart. Filmári pracovali s rozpočtom 70 miliónov dolárov. Rekordne vysoké výdavky napokon nepriniesli rekordne vysoké zisky, ale presný opak. Snímka zarobila v Amerike iba 43 miliónov, teda najmenej v histórii Star Treku. Výsledok zachránili až fanúšikovia vo svete, ktorí na vstupnom minuli takmer 100 miliónov dolárov.

Ďalšie sklamanie prišlo na televíznom poli. V roku 2001 vznikol seriál Enterprise, ktorý po štyroch sezónach stiahli z vysielania pre nízku sledovanosť. Tvorcovia podnikli všetky možné kroky – napríklad pridali do názvu „Star Trek“ – ale nezabránili poklesu sledovanosti. Z pôvodných 12 miliónov divákov seriál „videla do konca“– iba šestina.

Slovensko sa odmlčalo

Zvláštny osud postretol Star Trek na Slovensku. V roku 1996 sa objavil vo vysielaní novovzniknutej Markízy seriál Star Trek: Nová generácia. Televízia vedená Pavlom Ruskom vtedy kúpila aj štyri celovečerné filmy a uviedla ich v prime time. Krátko nato prišiel na rad ďalší seriál – Deep Space Nine – avšak ten prakticky ukončil púť Star Treku na slovenských obrazovkách. Žiadna z našich televízií odvtedy neprejavila záujem o túto sci-fi ságu; najčastejším argumentom bola privysoká cena za vysielacie práva. Jedinou „lastovičkou“ je film Star Trek: Vzbura, ktorý Markíza odvysielala premiérovo v jedno sobotné popoludnie, reprízu zaradila na noc. Táto snímka bola zároveň poslednou, ktorá sa dostala na plátna slovenských kín. Desiaty titul – Nemesis – k nám totiž nikdy neprišiel.

Radikálny Abrams

Nový, zatiaľ nepomenovaný film má mať premiéru v roku 2008. Producent J.J. Abrams, ktorý má nárok aj na režisérsku stoličku, si detaily necháva pre seba. Zatiaľ je isté iba to, že v tvorivom tíme nenájdu uplatnenie pôvodní tvorcovia Star Treku. Abrams sa obklopí výlučne „svojimi“ ľuďmi. Keďže dej pravdepodobne nebude siahať do takej ďalekej budúcnosti ako doposiaľ natočené snímky, nepočíta sa ani so starým hereckým obsadením. Všetko ostatné je v rovine špekulácií. Na verejnosť pravidelne prenikajú najrôznejšie informácie – naposledy sa šuškalo, že hlavnú rolu získa Matt Damon.

Kariéra J.J. Abramsa sa nesie v znamení jedného úspechu za druhým. Najnovšie aktivity tohto televízneho mága predznamenávajú, že sci-fi žáner a jeho najslávnejší titul by si mohli nájsť nových divákov. Lepší darček k 40. narodeninám si Star Trek ani nemohol želať.

Autor: Ivan Krasko, Zdroj: webjournal.niemand.sk