Star Trek v médiách
   
Scotty z Enterprise letí do vesmíru
( Telesné pozostatky herca Jamesa Doohana, ktorý stvárnil inžiniera Scottyho v seriáli Star Trek, poletia raketou do vesmíru. )

        Kto by nepoznal Star Trek, originálny seriál Gena Roddenberryho zo šesdesiatych rokov? Špeciálne efekty boli vtedy ešte v plienkach. No napriek modelom vesmírnych lodí, visiacim na špagátikoch, si posádka okolo kapitána Kirka získala postupne popularitu divákov a to najmä vďaka silným zápletkám jednotlivých dielov seriálu a humanistickému posolstvu. Okrídlená veta „Beam me up Scotty“, sa stala kultovou. Avšak herec, ktorý stvárnil inžiniera Scotta, Jamers Doohan, zomrel 20. júla tohto roku. No jeho cesta sa nekončí.

Šiesteho decembra 2005 majú byť Doohanove telesné pozostatky vystrelené do vesmíru na palube rakety Falcon I. O lete rakety, ktorá má vyštartovať z leteckej základne v Kalifornii, informovala v piatok firma Space Services, poverená vyplnením „Scottyho“ poslednej vôle. Trekkerom, majúcim záujem rozlúčiť sa, ako aj priatelom a známym, sa naskytá zaujímavá možnosť. Skompilovaná pošta fanúšikov má byť pripojená na CD a odletieť spolu s Doohanom. „Posolstvá budú navždy letieť spolu s ním vesmírom“, hovorí Susan Schonfeldová z firmy Space Services.

Najskôr Roddenberry, potom Doohan

Keď v roku 1991 zomrel duchovný otec seriálu Star Trek, producent Gene Roddenberry, firma Space Services zabezpečila vynesenie jeho popolu do kozmu potom ako astronauti raketoplánu Columbia zabudli urnu vysadiť do priestoru a priniesli ju naspäť na Zem. „Jimmy by dal čokoľvek, aby sa aspoň raz dostal do vesmíru, teraz sa jeho želanie konečne vyplní“, hovorí vdova po Jamesovi Doohanovi, Wendy.

Seriál Star Trek bol počas jeho vysielania v 60. rokoch pomerne neúspešný. No neskôr si po celom svete získal fanúšikov, čo viedlo k nakrúteniu ďalších štyroch seriálov a desiatich celovečerných filmov. Po zdrvujúcej kritike a finančnom neúspechu posledného seriálu spolu s kinofilmom Star Trek: Nemesis je budúcnosť tohto kultúrneho fenoménu neistá.

Posádka vesmírnej lode Enterpriese. Zľava doprava: Scotty, Mr. Spock, kapitán Kirk, doktor McCoy, Uhura, Chekhov

Zdroj:veda.azet.sk, Autor: Lukáš Krivošík, 18.10.2005