Star Trek v médiách
   
Experti tvrdia, že by okolo vesmírnych lodí či na povrchu skúmaných planét mohli roztiahnuť magnetické štíty, ktoré by ich chránili pred dopadom nebezpečných energetických častíc.
 
Tím expertov chce teraz vytvoriť umelú magnetosféru v laboratóriu, ktorú by potom otestovali na nejakej družici.
 
Nebezpečné častice prichádzajú vo forme slnečného vetra od Slnka aj z ďalších zdrojov vo vnútri slnečnej sústavy.
Ochránia astronautov štíty zo Star Treku?
( veda a technika )
Preston - Britskí vedci sa pokúsia zistiť, či by astronautov pri kozmických letoch mohol chrániť štít podobný tomu z filmu Star Trek.

Podľa webu spravodajskej stanice BBC experti tvrdia, že by sa okolo vesmírnych lodí alebo na povrchu skúmaných planét mohli roztiahnuť magnetické štíty, ktoré by ich chránili pred dopadom nebezpečných energetických častíc.

Kozmické agentúry niekoľkých krajín už oznámili, že majú v pláne obnoviť dobývanie našej slnečnej sústavy výpravami s ľudskou posádkou.

Skopírovať magnetické pole

Cieľom vedcov by potom bolo "skopírovať" pre tieto misie magnetické pole, ktoré pred nebezpečnými časticami chráni Zem. Budúci dobyvatelia kozmu totiž môžu vo vesmíre čeliť hneď niekoľkým problémom - napríklad radiácii z lúčov a solárnych zábleskov, ktoré by mohli mať rakovinotvorné účinky. S nimi by sa mohli stretávať po opustení ochranného magnetického poľa našej planéty.

Pozemská magnetosféra odkláňa množstvo energetických častíc, ktoré prilietavajú na Zem z kozmu. Ďalšie potom vstrebáva pozemská atmosféra.

V rokoch 1968 až 1973 pri misiách Apollo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) astronauti v kozme strávili len desať dní bez prerušenia. Mali šťastie, že tam neboli vo chvíli, keď sa na Slnku odohrali významnejšie erupcie, ktoré do priestoru vyslali smrtiacu radiáciu.

Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) by sa mohla ukryť do miestnosti so zosilnenými stenami v prípade podobného výbuchu na Slnku. Takéto ochranné komory by však neboli veľmi praktické pri dlhších cestách v kozme. Navyše, aj bežné žiarenie by pri dlhšom pobyte mohlo byť nebezpečné ako pri veľkých slnečných búrkach.

Ako filmoví hrdinovia?

Nebezpečné častice prichádzajú vo forme slnečného vetra od Slnka, ale aj z ďalších zdrojov, ktoré sú vo vnútri slnečnej sústavy. Na vytvorenie štítu okolo lode či na povrchu planéty alebo mesiaca, by vedci potrebovali vytvoriť magnetické pole, ktoré by potom naplnili plazmou. Tá by udržala stabilné pole, bez ktorého by sa voľne rozptýlila.

Častice s plazmou reagujú a pritom z nich ubúda energia, ktorá ich spomaľuje. "Na udržanie slnečného vetra nepotrebujete veľké magnetické pole. Môžete vytvoriť štít 20 - 30 kilometrov od lode," uviedla Ruth Bamfordová z Rutherfordov-Appletonho laboratória v Didcote.

Jej kolega Mike Hapgood dodal, že technológie, ktoré umožňujú vytvoriť magnetické pole, sú na Zemi dostupné. "Otázkou je, či ich môžeme vziať do kozmu," poznamenal. Tím expertov chce teraz vytvoriť umelú magnetosféru v laboratóriu, ktorú by potom otestovali na nejakej družici. Pokiaľ by sa britským vedcom podarilo ich plán zrealizovať, astronauti by mohli ochranné štíty vypínať a zapínať podľa potreby ako ich filmoví "kolegovia" z lode USS Enterprise zo Star Treku.

Zdroj: aktualne.sk