Star Trek : Enterprise 2001 - 2005

Zatiaľ posledným seriálom je Enterprise. Je to tiež prvý príbeh, ktorý sa síce odohráva v prostredí sveta Star Treku, ale nieje ním tak úplne. Dejovo sa odohráva asi sto rokov pred seriálom TOS, kedy ešte nebola vytvorená Spojená Federácia a bolo preskúmaných sotva pár planét. Slová Star Trek niesu v názve seriálu vôbec použité, údajne preto aby seriál prilákal aj nestartrekovských divákov.

    Ľudia sa zoznámili s niekoľko málo cudzími rasami vďaka Vulkáncom, ktorý čiastočne ovládajú prístup ľudstva k technológiám. Iba 40 rokov je od doby, kedy doktor Cochrane uskutočnil prvý let rýchlosťou väčšou ako svetlo. Ľudia postavili prvú experimentálnu "skutočnú" medzihviezdnu loď s príznačným názvom Enterprise ( registračné číslo NX-01 ). Nový pohonný systém umožňuje začať skúmať galaxiu ďalej ako pár najbližších ľudských svetov a veľké dobrodružstvo môže začať. Doterazboli v Amerike odvysielané kompletne iba prvé dve série. Hlavným lákadlom bude asi postava kapitána Jonathana Archera, ktorého predstaviteľom je Scott Bakula. Bakula, známy u nás hlavne seriálom o agentoch Pán a pani Smithovci, je veľkým fanúšikom Star Treku a jeho podmienkou, keď prijal úlohu kapitána bolo, že bude môcť zasahovať do scenára. Nakoľko sa mu zásahy podaria alebo nepodaria sa nedá zatiaľ povedať. Post prvého dôstojníka obsadila Vulkánka T'Pol stvárnená krásnou Jolene Blalock, druhého ( strojného ) dôstojníka Charlie Tuckera hraje Connor Trinneer.

    V porovnaní s ostatnými seriálmi je technika na tejto Enterprise primitívna : raketoplány pristávajú a štartujú na mechanickom ramene, transportný lúč bol sotva vynájdený a využíva sa iba na prenos nákladu. Loď nieje vybavená štítmi a používajú sa iba laserové zbrane. Napriek tomu posledná Enterprise vyzerá na pohľad lepšie ako Enterprise NCC 1701-D kapitána Picarda. Pokrok vo vizuálnych efektoch rýchlo napreduje, čo možno vidieť a v tomto seriáli.