Star Trek - Filmy
   
Star Trek - Nemesis
( reportáž )
         Námet Nemesis je jednoduchý, no napriek tomu veľmi dobre prepracovaný, čo dáva tušiť nie jednoduché natáčanie. Samotný pojem NEMESIS vyjadruje vášho nepriateľa, ktorý je však identický s vami samotnými. Že je to ťažko predstaviteľné, alebo nemožné? Nemožné to nie je, je to, ako hovorí jeden známy Vulkánec, len nepravdepodobné, avšak nie nemožné. A o tom, že to možné je, nás veľmi dobrým spôsobom presviedča posledný film zo série Star Trek, STAR TREK - NEMESIS.

         Na producentskú stoličku opäť zasadol dlhoročný producent Rick Berman a réžie sa ujal tentoraz, opäť nováčik v ságe ST Stuard Baird. Scenár napísal John Logan, držiteľ Oscara za scenár k filmu Gladiátor. J. Logan bol nesmierne šťastný, keď mu ponúkli možnosť napísať scenár k Nemesisu, pretože on sám je veľkým fanúšikom Star Treku a bral to ako poctu, ktorú môže vzdať fenoménu Star Trek. Tým sa splnil jeho detský sen, pretože so Star Trekom vyrastal a je súčasťou jeho života, ako sám povedal. Čo je však smutné pre mnohých fanúšikov Novej Generácie ( TNG ), je fakt, že Nemesis je pravdepodobne posledným filmom tejto posádky. A tak Patrick Stewart, Jonathan Frakes, Brent Spiner, LeVar Burton, MichaelDorn, Gates McFadden a Marina Sirtis si spoločne posledný krát zahrali na filmovom plátne v ST filme. ( kuloárne zdroje však hovoria, že nie je ešte koniec TNG posádky vo filme, čo poteší, ale oficiálne to nikto nepovedal ).

         O Nemesise sa vedelo od začiatku, že bude tým najdrahším a najvýpravnejším filmom zo všetkých ST filmov. Konkuruje mu len prvý film The Motion Picture, pri ktorom keď zohľadníme infláciu, tak náklady sa šplhajú k 100 miliónom $. Nemesis mal produkčné náklady 60 mil. $ a postprodukčné až 33 mil. $, čo bolo hlavne spôsobené veľkými nákladmi na spracovanie samotného natočeného materiálu. Film by bol bez tejto korekcie dlhý 176 minút, čo bol neúnosne dlhý čas. Nakoniec dostal minutáž 116 minút, čo filmu prospelo hlavne po spádovej stránke deja. Nemesis svojou výpravou ďaleko prekonáva všetkých svojich predchodcov, za čo hlavne vďačí skvelému produkčnému dizajnérovi Hermanovi Zimmermanovi.

         Koncepčne sa jedná o veľmi veľký film, a to v celej histórii ST filmov. Najimpozantnejšou a najnákladnejšou scénou bol Romulanský senát, ktorý je považovaný za najkrajšiu scénu vo filme. Je prepracovaný do skvelých detailov, od podlahy reprezentujúcej mapu našej galaxie až po strop, kde nad vchodom do senátu číha dravec, držiaci v pazúroch dve planéty. Romulus a Rémus ( oficiálne logo Nemesisu ). Čomu sa však verejnosť trochu divila, je nízky počet senátorov ( 45 ). Väčší počet však pri komplexnosti a náročnosti scény a masiek nebolo možné splniť, predsa len finančné možnosti filmu boli obmedzené. Napriek tomu je scéna zvládnutá bravúrne a počas celého filmu pôsobí výborne, či už je plná senátorov s nádherným osvetlením, alebo prázdna a s temnou atmosférou. Veľkú zásluhu na tom má aj výborná kamera a samotný režisér. Kamery sa ujal Jeffrey L. Kimball.

         Najväčšou výzvou po technickej stránke ale pre film bol samotný veliaci mostík Enterprise-E. Režisér S. Baird chcel celý mostík postaviť na pohyblivej plošine, pomocou ktorej by sa dalo mostíkom pohybovať do všetkých smerov. A k čomu je to dobré? Určite ste si vo filmoch všimli, keď niekto strieľa na loď, spôsobuje to otrasy vo vnútri lode. Doteraz bol tento pohyb simulovaný trasením hercov a kývaním kamery. Tentoraz ale tomu tak nebolo, a mostík Enterprise sa postavil na plošinu umiestnenú na hydraulických air-bagoch. Každý air-bag bol samostatne ovládaný a umožňoval kontrolované otrasy v danom smere. Tým boli herci v skutočnosti hádzaní rôznymi smermi do priestoru, čo pôsobilo oveľa realistickejšie ako známe simulovanie otrasov. Najmä pre P. Stewarta bola táto zmena veľkým nóvom, ktorému sa však rýchlo a ľahko prispôsobil.

        Vo filme tým dosiahli výbornú interakciu striel a otrasov na mostíku, čo je viditeľné najmä pri prvom masívnom útoku na Enterprise zo strany Rémanov. Aj ďalšie scény boli umiestnené na takejto pohyblivej plošine, a to mostík na Scimitre, alebo záverečná scéna súboja vicekráľa s Rikerom v útrobách Enterprise "Jefrisové prielezy". Herec Jonathan Frakes (Will Riker ) považuje Nemesis za návrat k tradičným akčným a hrdinským filmom zo série ST, ktoré fanúšikovia vždy mali radi. Za pravdu mu však nedal predstaviteľ nadporučíka Worfa Michael Dorn, ktorý sám už nechcel účinkovať v Nemesise, pretože pre jeho postavu nebol vytvorený dostatočný priestor. Nakoniec ho však kolegovia a priatelia presvedčili aby sa zúčastnil natáčania.

        Konkurz na postavu Shinzona bol veľmi náročný a zdĺhavý, pretože režisér StuardBaird chcel nájsť toho vhodného herca, ktorý bi sa podobal na mladého kapitána J.L.Picarda a mal jeho sexappeal. Zároveň však musel byť "neokukanou" tvárou. Voľba padla na anglického začínajúceho herca Toma Hardyho. Samotný predstaviteľ Preatora Shinzona herec Tom Hardy, sa vo svojej postave vyžíval, a ako sám povedal : "Tá postava je hrôzostrašná a odporná. Preto ju mám tak rád". A že sa mu to podarilo preniesť aj do reálu, svedčí jeho vynikajúce podanie tejto postavy.

        Hlavný trojuholník v Nemesise uzatvára spolu so Shinzonom kapitán Jean-Luc Picard ( P. Stewart ) a nadporučík Dat ( Brent Spiner ), ktorý hral dvojrolu teda aj B4 ( bevor ). Interakciu medzi Picardom a Datom vo filme rozobrali podrobnejšie ako v predchádzajúcich filmoch, a je tu cítiť takmer rodičovský vzťah medzi týmito postavami. Marina Sirtis ( Deanna Troi ) je hrdá na to, čo natočili, a dodať sa dá, že hlavne jej postava tentoraz dostala viacej priestoru. Bojové scény sú tentoraz prepracovanejšie a mohutnejšie, čo filmu opäť prospelo.

        Pre Patricka Stewarta bolo veľkou zábavou a potešením naposledy si zahrať kapitána Jeana-Luca Picarda, sedieť v jeho kresle, ako kapitán na mostíku a komandovať Enterprise. Nám zostáva už len dúfať, že to naozaj nebolo naposledy, a že našu TNG ešte uvidíme na striebornom plátne.