Parcon - Avalcon 2003

Na úvod by bolo dobré povedať čo vlastne Parcon - Avalcon je. Parcon je národné stretnutie Československého fandomu a všetkých fanúšikov fantastiky, organizovaný od roku 1979 v rôznych miestach Českej a Slovenskej republiky. Avalcon je tradičné stretnutie fanúšikov v Chotěboři, organizované SFK Avalon od roku 1996, už po desiaty krát v tomto meste. Akcia sa konala 2. až 6. júla 2003 v malebnom Českom mestečku Chotěboř. Zúčastnili sa na nej priaznivci science fiction a moderných technológií, fantasy a mytológie, hororu, kozmonautiky a astronómie, UFO a záhad, histórie a budúcnosti. Stretnutie bolo sprevádzané bohatým programom výbornou atmosférou a zvládnutou organizáciou. Na svoje si mohli prísť fanúšikovia Star Trek, Star Wars, Babylonu 5, Star Gate, Pána Prsteňov, Matrixu, Xeny, Conana, mangy a anime, kozmonautiky a astronómie, futuorológie, záhad, mytológie a mnoho ďalšieho.

Streda 02.07.
Bol zahájený Parcon - Avalcon, žiadny účastník sa neobišiel bez riadnej registrácie v kultúrnom dome Junior. Po zaplatení 660kč, každý dostal vstupenku a darčekovú tašku. Ubytovanie bolo zabezpečené v školských triedach alebo v dopredu zaplatenom Hoteli. V programe bolo viacero zaujímavých prednášok a filmov ja osobne som sa zúčastnil zaujímavého sci-fi filmu Minority Report. Po skončení, keďže v tomto dni nebolo na programe nič o Star Treku, som sa uchýlil do miestnosti o Babylone 5.  Tu bola na programe super hra Najslabší máte padáka, zúčastnilo sa na nej 9 ľudí vrátane mňa. Náročné otázky vyhadzovali súťažiacich jeden po druhom. Nakoniec sa stal víťazom známy slovenský trekkie JanoS, výhru 9 cédečiek s dielmi Babylonu nakoniec veľkodušne rozdal.

Štvrtok 03.07.
V tento deň toho bolo na programe omnoho viac. Najviac priestoru dostala časť Star Trek Con vo veľkej kinosále. Všetko sa začalo o 8.00 filmom Star Trek 1 : The Motion Picture vo verzii Director edition, nasledovala prednáška Výročné založenie Hviezdnej flotily od Zirlanda. Na kvalitnej prednáške Jána Senka sa mohli diváci dozvedieť o všetkých epizódach 2. série seriálu Enterprise. O 15. hodine bol na rade veľmi dobrý diel seriálu The Next Generation : Enterprise včerajška hneď za ním nasledoval Voyager : Message in Bottle (Správa vo fľaši), oba tieto diely mali veľkú účasť. Aj v Star Trek bloku si našla priestor hra Najslabší máte padáka, síce bola úplne odlišná od tej klasickej ale aj tak bola veľmi dobrá, autori Paldík a Aldy vytvorili dobrú atmosféru. Nie moc populárny seriál Enterprise Vám priblížil dvoj diel Ent : Shockwave (Šoková vlna). O 21. hodine mal prednášku Stanník kde prezentoval "Ženy ve Star Treku".

Piatok 04.07.
Sa začal takisto Star Trek filmom, podľa môjho názoru najlepším The Wrath of Khan (Khanov hnev). Poučná prednáška Skullmana "Jak na ST web", kde poukázal na chyby fungujúcich Star Trek stránok a poučil autorov vznikajúcich stránok. Po tejto skvelej prednáške nasledovala prednáška "Svet Star Trek hier" od Potkana, poučná prednáška nielen o hrách. Iskričku do programu vnieslo diel TOSky : Mirror, Mirror (Zrkadlo, Zrkadlo). O 14.00 predstavila Star Trek z pohľadu fanúšikov a ich tvorby Leian prednáškou "ST fanart" k videniu bolo množstvo obrázkov a videí, ktoré vymysleli a vytvorili fanúšikovia Star Treku. Diel Deep Space 9 : Crossover (Prekríženie)bol veľmi zaujímavý. Hypospray a Anry si pripravili prednášku "Památný Holodoktor", v ktorej predstavili humorného a citlivého holodoktora z Voyageru. Nasledoval v poradí tretí Star Trek flim : The Search for Spock (Hľadanie Spocka). Autori SPU vymysleli zábavnú reláciu o Trekkies s názvom "Gondolka" - loď lieta vďaka gondolám ("Períčko" - vták lieta vďaka periu). Osobne prezentovala svoje erotické problémy "pracovníčka", pracujúca na nádraží Praha - Mústek. Odpočinok dopriali diely Ent : Regeteration (Regenerácia) a Voy : Living wittness (Žijúci svedok). Na záver dňa sa premietal posledný zo sady Star Trek filmov : Nemesis, kino sála bola úplne plná.

Sobota 05.07.
Bol deň Romulánov. Už tradične sa začal deň filmom a tento krát to bol ST4 : The Voyage Home (Cesta domov). Autor O. Nekola "versus Star Trek : Narážky na ST inde" prezentoval niektoré filmy a v nich použité prvky zo ST. O 12. hodine dokázala TOSka svoju kvalitu dielom Balance of Terror (Rovnováha hrôzy). Organizátor Václav Pravda si aj napriek zaneprázdnenosti neodpustil svoju zábavnú prednášku "Pravda o hajzlech na Voyageru", ktorá mala veľkú účasť. Leian na svojej druhej prednáške ozrejmila Spocka, Vulkáncov a Romulánov. Dvojica Bendi a Ptaak so svojou prednáškou "Blátošlápové ve sci-fi" poukázali na chyby v akčných scénach a vysvetlili ako by mal správne vyzerať útok komanda alebo armády. Dvojdiel TNG : Unification (Zjednotenie) bol venovaný Spockovi. Maliarka Hana Vittková zaujala ľudí svojim programom "Vybarvi si svého ST mimozemšťana", kde rozdala vlastnoručne namaľované omalovánky Neelixa bola to vlastne súťaž a kto ho vymaľoval najkrajšie mohol niečo vyhrať. Tým SPU sa vyznamenal ešte jednou reláciou "Federálne správy", taktiež skvelý vtipný nápad z ich produkcie. Posledný diel na Cone zo seriálov patril DS9 : In the pale moonlight. Na záver dňa bolo posunuté Natáčanie ST : Nemesis. Náhodne vybraní Herci si vylosovali postavy, ktoré budú hrať, vybraná scénka zo skutočného filmu bola rázom znovu odohraná týmito hercami na "profesionálnu verziu" Paramont by sa mal čo učiť, keby to videl. Toto skutočné natáčanie Nemesisu bolo zábavné a čoskoro sa môžeme dočkať jeho plnej verzie na internete.

Nedeľa 06.07.
Za záver Festivalu Fantázie som sa zúčastnil na psycho thrileri "28 dní potom". Tento film bolo asi posledné čo som na Avalcone videl. Potom už nasledovala iba rozlúčka a cesta domov.

Záver : S Festivalom Fantázie Parcon - Avalcon som bol veľmi spokojný, hlavne organizácia ST Conu bola na dobrej úrovni. Iné názory - www.trekdnes.cz

Fotografie sú uložené zo záznamu z kamery.